Değerler...

  • Dolar 4.7770
  • Euro 5.6083
  • GR ALTIN 189.25
  • ÇEYREK 311.22

Başbakanımız Yıldırım: Rum tarafının saldırganlığı devam ederse müzakere süreci ileriye taşınmaz

Başbakan Yıldırım ve Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, 'Rum tarafı saldırgan tutumunu maalesef devam ettirmektedir. Bu tutumun müzakere sürecini daha da ileriye taşıyamayacağı bir gerçektir' dedi.

Başbakanımız Yıldırım: Rum tarafının saldırganlığı devam ederse müzakere süreci ileriye taşınmaz
  • 09 Mart 2017, Perşembe 22:47
 Başbakanı Binali Yıldırım, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.
 
Başbakan Yıldırım, "Enosis amacıyla düzenlenen plebisitin Rum tarafındaki okullarda anılmasına yönelik karar büyük bir talihsizliktir. Rum tarafı söz konusu kararı tarihi bir olaya basit bir atıf gibi tanımlamış. Bu kararın değiştirilmesine yönelik çağrıya 'Tarihi mi değiştirelim' diye karşılık vermişlerdir. Trajediyi düzeltmeye tabii ki imkan yoktur. Onlardan beklenen gençlerin barış ve birlikte yaşama kültürüyle yetişmelerini sağlamalarıdır. Rum tarafı saldırgan tutumunu maalesef devam ettirmektedir. Bu tutumun müzakere sürecini daha da ileriye taşıyamayacağı bir gerçektir" dedi.
 
"RUM TARAFI NET TAVIR KOYMALI"
 
"Kıbrıs meselesine adil, kalıcı, kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki KKTC'nin çabalarını desteklemeye devam edeceğiz" diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Türk tarafının yoktan sebeplerle oyalanması ve müzakerelerin zamana yayılması artık kabul edilemez bir durumdur. Rum tarafının çözüm için ortaya net bir tavır koyma zamanı gelmiştir." diye konuştu.
 
"TÜRKİYE'DE NE VARSA KKTC'DE OLACAK"
 
Haklı mücadelede elde edilen kazanımları daha da ileri götürecek güçte ve kararlılıkta olduğumuzu vurgulamak isterim. Buradaki temel prensibimiz şudur, Türkiye'de ne varsa KKTC'de o olacak. Bu anlamda su, enerji, ulaşım, altyapı projeleri eşzamanlı olarak hem Türkiye'de hem Kıbrıs'ta hayata geçirilmelidir. Kıbrıs Türkünün her koşulda yanında olmaya güvenlik ve kalkınmasına kararlılıkla destek vermeye, bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşmesi yönünde bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Kıbrıs Türk halkının hürriyetinin, hukukunun ve selametinin muhafazası yönünde ahdi ve tarihi sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmeye devam edeceğiz. Bu gönül birliği her daim kuvvetlenecek bölgemiz için barış ve istikrar kaynağı olmayı sürdürecektir. Bu vesile ile evvelsi gün hayatını kaybeden KKTC'nin ilk bestekârı Kamuran Aziz hanımefendiye Allah'tan rahmet diliyorum. Yaptığı besteler sadece KKTC'de değil Türkiye'de de çok bilinir. Ailesine başsağlığı diliyorum. 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık