Değerler...

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.95
  • ÇEYREK 310.67

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dan Hollanda'ya: Bedelini ödeyeceksin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ‘Uluslararası İyilik Ödülleri’ töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dan Hollanda'ya: Bedelini ödeyeceksin!
  • 12 Mart 2017, Pazar 15:06
 İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:
 
Peygamber efendimiz, Ademoğlu ölünce amel defteri kapanır, ancak 3 kişinin amel defteri kapanmaz buyuruyor. Geride eş, evlat ve ilim bırakan olduğunu bırakıyor. Bundan 42 yıl önce mesuliyet bilinciyle hareket eden bir avuç ilim insanının diktiği fidan dünyanın 135 ülkesinde meyve veren bir ağaca dönüştü. Şu manzara azmin, fedakarlığın ürünüdür. Vakfımız bir taraftan hayır kültürünün yaygınlaşmasını sağlarken, diğer yandan mazlum coğrafyalara Türkiye'nin dostluk elini uzatıyor. Dünyanın 70 ülkesinden gelen 2 bin 140 öğrenci ülkemizde ilim tahsil ediyor. Bu öğrencilerin gelecekte güçlü bir beşeri köprü oluşturacağına inanıyorum. Her bir kardeşimi Türkiye'nin gönül elçisi olarak kabul ediyorum. Adalet, ihsan, merhamet, istikamet ilkeler doğrultusunda yürütülen hizmetlerin devam etmesini diliyorum. Misyonerler bütün çabalarını harcarken kardeşlerimizin Kur'an'sız bırakmak bize yakışmaz. Hediyem Kur'an olsun projesini doğru yolda atılmış bir adım olarak görüyorum.
 
HÜNER SAĞ ELİN VERİDİĞİNİ SOL ELİN GÖRMEMESİDİR 
 
Hüner ehli iyilik, ihsan ve karşılıksız verme mecralarda kadir kıymet bilmek daha önemli. En yakınındaki komşusuna, ailesine dahi gözünü kapatan bir hayat biçimiyle karşı karşıyayız. Bizde sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek. Muhtaçların onurunun kırılmaması, iyilik sahibinin de niyetinin bozulmamasıdır. Bizde Hakkın bilmesi yeterlidir. Sosyal medyanın da etkisiyle bu incelik kayboluyor. Yardım eli fiiliyatı önüne geçebiliyor. Birçok insan kendisine hiçbir külfeti olmayan sanal ortamlarda insanlık ve kardeşlik vazifesini yerine getiriyor zannediyor. İyiliği ifşası hayrı yok ediyor. Kalbimiz çevremizde olan bitene karşı hassasiyetini kaybediyor.Suriye'de olduğu gibi vahşet görüntüleri birkaç ülke dışında kimseyi harekete geçirmiyor. Akdeniz'de boğulan insanlar ekranları kaplasa da yüreklerde hiçbir iz bırakmıyor. Kalplerin nasır tuttuğu, taşlaştığı zor bir dönemde yaşıyoruz. Sadece Hakkın rızası için koşan, koşturan, çalışan iyilik neferlerini mumla arıyoruz. Böylesi bir zaman diliminde hem ülkemizde, hem dünyanın farklı köşelerinde iyilikle çalışanlara destek olmak çok önemlidir. 
 
HOLLANDA'YA TEPKİ
 
Batı gerçek yüzünü şu son birkaç gündür açık ve net ortaya koymuştur. Ben olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim. Nazizm hortladı dedim. Naziznm bitti sanıyordum ama yanılmışım dedim. Meğerse Nazizm batıda ayakta. Dün gece bizim Bakanımız Fatma Sayan kardeşime, bir bayan kalkıp da kendi konsolosluk binasına, maslahatgüzarıyla ve diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen bir ülke bunu nasıl açıklayabilir. Biz davet etmedik ki diyorlar. Nereden çıktı bu? Ben elimde pasaport olduktan sonra istediğim ülkeye girerim. 
 
"BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİN"
 
Konsolosumuzu dışarıya çıkarmayacak kadar ileriye gitmişlerdir. Sabah 4.30’a kadar telefon başında konuşuyoruz. Alınan cevaplar enteresan. Çıkması lazım. Şuna bak ya. Peki Hollanda Çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri henüz yapmış değiliz. Fatma kardeşimiz her şeyden önce bir Nene Hatun olarak onların etten duvarına karşı her şeyi yaptı. Sonra ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. 1,5 saatte arabanın içinde otoparkta ayrıca bekledi. Bu duruş çok önemli. Bundan sonraki süreç işleyecek. Çarşamba günü bakalım ne olacak? Bu uygulamayı yapanlar Hollanda’daki 250 bin Türk’e karşı… O kardeşlerimize de sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız. İsim vermeme gerek yok bir tane ırkçı var. Şuna bak ya Avrupa ırkçılığa gidiyor. Neredesin Avrupa Birliği? Ondan sonra çattığımız zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olacaksınız. Almanya’nın devlet televizyonu yalan yanlış yayın yapıyor. Bizim 18 maddelik paketi yalan yanlış anlatıyor. Yani hayır diyor. Sana ne ya? Demek ki Türkiye’de evet diyenler istikamet üzeredir. 
 
Çarşamba günü Hollanda’daki seçimin ardından gereken değerlendirmeyi yapacağız. Çünkü bu cevapsız bırakılamaz. Benim Dışişleri Bakanıma, Ekonomi Bakanıma, yine milletvekili arkadaşlarımıza oralarda affedersiniz edep dışı davranışları yapanlar bedelini ödeyecekler. Kendi içlerindeki hırslarını köpekleri sürmek suretiyle ortaya koyanlar bunun bedelini ödeyecekler. Çıkmış bir tanesi ne diyor? Türkler burayı terk edecek. Terk etmeyecek ya! Onlar oranın vatandaşı.  Bunun bedelini ödeyecekler. Diplomasinin ne olduğunu da öğrenecekler.
 
- Sabaha kadar konuştuk. 'Çıkması lazım' dediler. Sen çarşamba günü yapılacak seçime Türkiye ilişkilerini feda ediyorsan bedelini ödeyeceksin.
 
- Hollanda bunun bedelini ödeyecek. Diplomasi nedir onu öğrenecekler. Uluslararası diplomasi nedir onu da öğrenecekler.
 
- Fransa'ya teşekkür etmek istiyorum. Bu olaylara hiç girmedi.
 
- Almanya ve Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşlarımıza söylüyorum. Komşularınızı alın gelin Türkiye'ye, misafirperverliğimizi görsünler.
 
SURİYE'DEKİ ÇATIŞMALARDA 6 YIL
 
Gerek son 6 yıldır Suriye'de yaşananlar, gerek 15 Temmuz ve sonrasında şahit olduklarımız büyük ibret vesilesidir. Sadece günümüz için değil, geleceğimiz için bunlardan çıkarılacak dersler olduğunu düşünüyorum. Suriye'deki çatışmalar 3 gün sonra 6'ncı yılını dolduracak. 1 milyon insan haince katledildi. 13 milyon Suriyeli vatanını terketmek zorunda kaldı. İnsanlık tarihine ışık tutan yerler yok oldu. Suriye YPG/PYD ve DEAŞ'ın tatbikat alanı haline geldi. Mazlum bir halkın yok edilmesine tüm dünya seyirci kaldı. İnsanlığın vicdanı, merhameti, ahlakı enkaz altında kaldı. Suriye'de füzeler şehirleri vururken, 7 milyarlık insanlık ailesinin savunduğu değerler de hedef alınmıştır. 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık