Değerler...

  • Dolar 6.2938
  • Euro 7.3957
  • GR ALTIN 242.85
  • ÇEYREK 395.97

Mars’ta Hayat dönemi başlıyor

Apple’ın uzay kapsülü HQ projesinin mimarları, NASA’ya Mars’ta yaşam ortamı kuracak robotlar geliştiriyor. Kızıl Gezegen’e paraşütle indirilecek robotlar tekno-kasaba inşa edecek.

Mars’ta Hayat dönemi başlıyor
  • 27 Eylül 2015, Pazar 18:18
 NASA ‘Mars’ta hayat var mı’ araştırmasına devam ederken, bir taraftan da Kızıl Gezegen’de doğal hayat kurmak için kolları sıvadı. Teknoloji devi Apple’ın uzay projesi olan HQ’yu tasarlayan ekip, NASA ile Mars’ta yaşam kurmak için el sıkıştı. Ortak projenin basına sızan ilk ayrıntılarına göre, ilk etapta Mars’a gönderilmek üzere 3 tip robot geliştirilecek. Kazıcı, nakliyeci ve mühendis robotlar paraşütle gezegene indirilecek.

4 KİŞİLİK DÜNYA

Robotların misyonu Mars’ta NASA’nın astronotlarına 93 metrekarelik kompakt bir yaşam alanı inşa etmek. Üç boyutlu printer teknolojisini barındıran ekip, ilk etapta krateri 1.5 kazarak 4 kişinin yaşayacağı evin temelini atacak. Bölgenin çevresi düzleştirilecek, kayalardan arındırılacak. Tarımın yapılacağı sera kurulacak. İnsan fizyolojisi ve psikolojisi ile mekansal verimliliği birleştirecek robotlar, mühendislerin göndereceği mesajlara göre hareket edecek radyasyon ve olumsuz hava koşulları hakkında anında bilgi gönderecek. Böylece Kızıl Gezegen’e gönderilecek NASA astronotları, can güvenlikleri riske girmeden araştırma yapma şansına sahip olacak.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık