Değerler...

  • Dolar 3.9246
  • Euro 4.8235
  • GR ALTIN 165.86
  • ÇEYREK 269.68

Adalet Bakanı Gül'den, Gülen'in iadesine ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Gül, FETÖ elebaşı Gülen'in ABD'den iadesini engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmadığını belirterek, "Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Gül'den, Gülen'in iadesine ilişkin açıklama
  • 22 Ekim 2017, Pazar 16:22


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle bir araya geldiği toplantıda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında medyanın önemli bir görev yürüttüğünü ifade eden Gül, medyanın net bir duruş sergilediğini belirtti.

Adalet Bakanı Gül, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili bir soru üzerine, ABD'ye bugüne kadar beş iade dosyası gönderildiğini bildirdi. Dosyaların mahkemeye intikallerinin beklendiğini söyleyen Gül, "olası nedenin" iade için yeterli olduğunu vurguladı.

Gülen'in darbe girişimine yönelik talimatının olduğunun kesinlik kazandığını belirten Gül, ABD'den "İade etmiyoruz" yönünde de bir cevap gelmediğini hatırlattı.

İade konusundaki ısrarı ve talebi sürdüreceklerine dikkati çeken Gül, Cumhurbaşkanına suikast davasınn sonuçlandığını ve bu davayla ilgili de yeni bir talepte bulunulacağını kaydetti.

Gül, ABD'nin Türkiye'yi tehdit eden bir örgüt liderini kendi bünyesinde tutmasının kabul edilebilir şey olmadığının altını çizdi.

"ARTIK İADE BEKLİYORUZ"

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD ziyareti olduğunda da konunun gündeme gelebileceğini anlatan Gül, şunları kaydetti:

"İade için 'Şöyle bir belgeye, yazışmaya ihtiyacımız var, bunu verirseniz ondan sonra mahkemeye göndeririz' diye bir şey yok. Zorunluluk anlamında iade için gerekli başka bir belge kalmamıştır. İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır. Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz."

FETÖ elebaşı Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmayacağının sorulması üzerine Gül, İçişleri Bakanlığının talebi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla vatandaşlıktan çıkarma olabileceğini dile getirdi.

Türkiye ile ABD'nin vizeleri karşılıklı askıya almasının ardından ABD'den gelen bir heyetin Türkiye'de görüşmeler yaptığının hatırlatılması üzerine Gül, görüşmeler sonrasında ortak çalışma grubu kurulması yönünde bir mutabakat olduğunu belirtti.

Tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'la ilgili ABD'ye soruşturma öncesinde bilgi verilip verilmediğinin sorulması üzerine Gül, heyetlar arası görüşmede adli yardımlaşma kapsamında olabilecek bilgilendirmelerin yapıldığını ancak öncesinde herhangi bir bilgi verilmediğini bildirdi.

"ÖDÜL ALMADAN BİRKAÇ GÜN ÖNCE ÖDÜL GRUBUNA TEŞEKKÜR YAZIYOR"

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan eski YARSAV Başkanı Murat Arslan'a, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yargıçlar ve Savcılar Birliği tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildiğinin anımsatılması üzerine Gül, "Genel olarak söylüyorum, bazıları Türkiye’de kendi taşeron örgütlerine yaptıramadığı şeyleri, vekalet savaşını asalete çevirme anlamında Türkiye’ye yönelik düşmanlığını ya da tehdidini sürdürmek istiyor. Dolayısıyla bunlar ödül verdikleri kişiyle ilgili bunun bir örgütün elemanı olduğunu bilmeyecek durumda değiller. Nitekim o kişi, ödül almadan birkaç gün önce ödül grubuna teşekkür yazıyor, ödül alacağını da biliyor" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile yaptığı telefon görüşmesinde de konunun gündeme geldiğini kaydetti.
Türkiye'nin oyun kurucu bir ülke haline geldiğine işaret eden Gül, bunun da rahatsızlık yarattığını belirtti. Adalet Bakanı Gül, Türkiye'nin hedefini büyütmesiyle tehdit hedeflerin ve algıların da büyüdüğünü ifade etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) güçlü planlarının 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında alt üst olduğunu dile getiren Gül, "Sizler elinize yüzünüze bulaştırdınız, bizler de buradan devam edelim" şeklinde küresel 15 Temmuz heveslilerinin olduğuna dikkati çekti.

TUTUKLU SAYILARI

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu sayılarının sorulması üzerine Gül, 49 bin 697 kişinin tutuklu bulunduğunu bildirdi. Darbe yargılamaları kapsamında 5 bin 230 tutuklu olduğunu ifade eden Gül, darbe yargılamalarındaki kovuşturma dosya sayısının 351'e ulaştığını dile getirdi.

FETÖ'den 8 bin 997 şüpheli hakkında yakalama kararı verildiğini aktaran Gül, 5 bin 911 kişiyle ilgili de takipsizlik kararının bulunduğunu belirtti.

"TELEFON DOKUNULMAZLIĞINI DA YENİ GÖRMÜŞ OLDUM"

Tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un telefonunun ABD tarafından istendiği yönünde haberlerin hatırlatılması üzerine Gül, şunları kaydetti:

"Öyle bir yazı geldi. Bu yazıyı da soruşturmayı yapan savcılık makamına gönderdik. Onların vereceği bir karardır. Şunu söylüyor, 'Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.' O zaman 'Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin' gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum."

FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün Almanya'da bulunduğuna yönelik iddialarla ilgili bir soru üzerine Gül, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ile yaptığı görüşmede konunun gündeme geldiğini ifade etti.

Almanya'dan bir geri dönüş olmadığını bildiren Gül, Öksüz'ün bir evinin olduğuna yönelik çıkan haberleri hatırlattı.

Adalet Bakanı Gül, "Birkaç gün önce bir evinin olduğu yönünde bir haber çıktı. Bir ev resmi konularak 'Burada yaşıyor' şeklinde haber çıkınca arkadaşlarımız üzerinde çalışmaya başladı. Bununla ilgili somut bir talebimiz olacak" bilgisini paylaştı.

Gül, Almanya'dan terörle mücadele konusunda gerekli işbirliğini ve olumlu destek göremediklerini vurguladı.
Yeni yargı reformunun hazırlanıp hazırlanmayacağına ilişkin bir soru üzerine Gül, dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğine yönelik "Hedef süre" uygulamasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

TBMM'de kabul edilen İş Mahkemeleri Kanunu ile işçi-işveren uyuşmazlıklarına arabuluculuk getirildiğini hatırlatan Gül, arabuluculuk ve uzlaştırmanın daha yaygınlaştırılması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Adalet Bakanı Gül, icra takibi konusunda da yeni bir uygulamanın hayata geçirileceğini ifade etti.

"SOMUTLAŞAN BİR DURUM YOK"

Aile arabuluculuğuyla ilgili bir soru üzerine Gül, bu konunun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'yla değerlendirildiğini söyledi.

Uyuşmazlıkların mahkeme kapılarında çözülmesi yerine tarafların tekrar müzakere etmesine olanak sağlanmak yönünde düşünceleri olduğunu aktaran Gül, "Sanki 'Nikah kıyanlar arabulucu da olabilecek' şekline çevriliyor, böyle bir şey yok" ifadesini kullandı.

Gül, aile hukukunu, aile müessesini ayakta tutmaya yönelik çalışmaların bulunduğunu dile getirdi.

Konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, dünyadaki uygulamalara bakıldığını bildiren Gül, henüz somutlaşan bir durum olmadığını belirtti.

"BİN 461 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ"

FETÖ soruşturmaları ve yargıya güven konusuyla ilgili bir soru üzerine Gül, adaletin dünyanın dengesini, devletlerin temelini oluşturan en mukaddes prensip olduğunu söyledi.

Hakim ve savcıların büyük fedakarlıkla çalıştığını vurgulayan Gül, yargı üzerine haksız ve ağır eleştirilerin yapıldığını dile getirdi.

Adalet Bakanı Gül, "Darbe yargılamalarında bin 461 kişi tahliye edilmiş. Fiili darbe yargılamalarında 85 kişi beraat etmiş. 707 kişi FETÖ yargılamalarında beraat etmiş. Yani mahkemeler, savcılıklar bu konularda, adaletli karar veriyorlar. Delilleri toparlıyorlar, deliller sonrasında beraat edecek kişi beraat ediyor" diye konuştu.

FETÖ kovuşturmalarında 11 bin 95 kişinin tahliye edildiği bilgisini paylaşan Gül, 37 bin 237 kişinin adli kontrolle serbest bırakıldığını bildirdi.

Gül, "Hakimler, savcılar ya da Bakanlık, cezaevlerinde sayılar arttıkça memnun olan bir kurum değiliz. Hangi devlet vatandaşının suçlu olmasını ister, onları yargılayıp cezaevine koymak ister ama burada suçlu varsa suçlunun yargılanması, cezalandırılması kamu adına, 80 milyon adına hepimizin görevi" değerlendirilmesinde bulundu.

"Darbeyi yapan, bombalayan kimse bile 'Ben darbeciyim' demiyor" ifadesini kullanan Gül, suçluların yargılanacağını ve yargılamaların sürdüğünü vurguladı.

FETÖ'nün piramitinde yer alanlara yönelik soruşturmalar yapıldığını anlatan Gül, "Örgüt üyeliği anlamında örgüt liderinin talimatı üzerine yapılan bir eylem ve bu eylemde kararlılık, örgütsel bağlantı anlamında fiil varsa buna yönelik cezalandırma yapılıyor. 'Bankaya para yatırdı' gibi bir gerekçeyle değil" ifadelerini kullandı.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarının sorulması üzerine Gül, sayının 229 bin 790 olduğunu bildirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 25 17 2 6 33 53
2 Beşiktaş 25 14 8 3 25 50
3 İstanbul Başakşehir 25 15 5 5 19 50
4 Fenerbahçe 25 13 8 4 19 47
5 Kayserispor 25 11 8 6 6 41
6 Trabzonspor 25 10 9 6 5 39
7 Göztepe 25 11 6 8 0 39
8 Demir Grup Sivasspor 25 11 5 9 -1 38
9 Yeni Malatyaspor 25 9 7 9 -3 34
10 Akhisar Bld. Genç. 25 9 6 10 -4 33
11 Kasımpaşa 25 8 7 10 -4 31
12 Bursaspor 25 8 6 11 -2 30
13 Aytemiz Alanyaspor 25 8 3 14 -6 27
14 Gençlerbirliği 25 6 8 11 -8 26
15 Antalyaspor 25 6 7 12 -17 25
16 Osmanlıspor FK 25 6 6 13 -11 24
17 Atiker Konyaspor 25 5 6 14 -12 21
18 Karabükspor 25 3 3 19 -39 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 27 15 7 5 22 52
2 Ümraniyespor 28 15 5 8 13 50
3 MKE Ankaragücü 27 14 7 6 14 49
4 Altınordu 27 13 6 8 9 45
5 Gazisehir Gaziantep FK 27 12 8 7 19 44
6 Boluspor 27 13 4 10 15 43
7 Balıkesirspor 27 12 6 9 5 39
8 İstanbulspor 27 11 6 10 0 39
9 Vartaş Elazığspor 27 10 8 9 4 38
10 Giresunspor 27 10 7 10 6 37
11 Erzurum BB 27 9 10 8 2 37
12 Adana Demirspor 28 9 7 12 -2 34
13 Adanaspor 27 9 6 12 -12 33
14 Samsunspor 27 7 11 9 -7 32
15 Eskişehirspor 27 9 7 11 2 31
16 Denizlispor 27 8 6 13 -8 30
17 Manisaspor 27 7 3 17 -21 15
18 Gaziantepspor 27 2 4 21 -61 7
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 26 18 4 4 35 58
2 Hatayspor 26 17 5 4 33 56
3 Afjet Afyonspor 26 16 7 3 26 55
4 Sivas Belediyespor 26 16 7 3 24 55
5 Keçiörengücü 26 14 6 6 31 48
6 Sancaktepe Belediyespor 26 13 9 4 20 48
7 İnegölspor 26 13 7 6 7 46
8 Sarıyer 26 11 4 11 5 37
9 Kastamonuspor 26 11 3 12 5 36
10 Tokatspor 26 9 8 9 -6 35
11 Etimesgut Belediyespor 26 9 6 11 -4 33
12 Amed Sportif 26 9 6 11 1 30
13 Eyüpspor 26 8 4 14 -14 28
14 Bucaspor 26 8 5 13 -7 26
15 Tuzlaspor 26 6 5 15 -14 23
16 Bodrumspor 26 4 7 15 -24 19
17 Kocaeli Birlik Spor 26 3 3 20 -36 9
18 Mersin İdmanyurdu 26 1 0 25 -82 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 26 14 8 4 22 50
2 Gümüşhanespor 26 15 4 7 19 49
3 Bugsaşspor 26 14 6 6 20 48
4 Sanliurfaspor 26 15 3 8 14 48
5 Hacettepe Spor 26 12 10 4 20 46
6 Sakaryaspor 26 12 8 6 12 44
7 Bandırmaspor 26 12 6 8 8 42
8 Konya Anadolu Selçukspor 26 10 9 7 -2 39
9 Kırklarelispor 26 10 7 9 0 37
10 Niğde Belediyespor 26 10 6 10 -5 36
11 Pendikspor 26 8 7 11 -5 31
12 Zonguldak Kömürspor 26 8 7 11 -7 31
13 Kahramanmaraşspor 26 7 9 10 -11 30
14 Fatih Karagümrük 26 9 2 15 -12 29
15 Fethiyespor 26 4 10 12 -17 22
16 Nazilli Belediyespor 26 5 7 14 -17 22
17 Karşıyaka 26 4 9 13 -14 15
18 Silivrispor 26 2 8 16 -25 14
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık