Değerler...

  • Dolar 6.2938
  • Euro 7.3957
  • GR ALTIN 242.85
  • ÇEYREK 395.97

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında soruları cevaplıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında gençlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor. x

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında soruları cevaplıyor
  • 11 Nisan 2017, Salı 22:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV ve A Haber ortak canlı yayınında Gençlerle Baş Başa programına katıldı.
 
 ERKLER BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ OLACAK 
Şunu çok iyi kavramamız lazım. Kuvvetler ayrılığı prensibinde Yasama Yürütme Yargı erkleri var. Tek adam denildiği zaman Yasama Yürütme Yargı'yı bir kişi almış yönetiyor algısı olur ama burada öyle bir şey yok. Burada sadece yürütmenin bir kişide toplanması o da Cumhurbaşkanı'dır. Şu anda bir çift başlılık var. Cumhurbaşkanı var Başbakan var. Örneğin Gazi Mustafa Kemal Atatürk malum hem CHP'nin genel başkanı idi hem de ülkenin Cumhurbaşkanı idi. İsmet İnönü de aynı şekilde. Acaba şu anda partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'dir diyen Kılıçdaroğlu o dönemin tek adamlığından bahsediyor mu hayır. Şu anda Cumhurbaşkanı var Başbakan var. Başbakan hem bir parti genel başkanı hem başbakan. Tek adamlık ifadesi kullanılıyor mu kullanılmıyor. Güçlendirilmiş bir başkan olacak şimdi ve onun yanında güçlendirilmiş yasama organı ve aynı şekilde güçlendirilmiş bir yargı olacak. Bunların birbiriyle ilişkisi bağlantısı olmayacak.
 
 İLLERİMİZİN ADİL TEMSİLİ İÇİN 600 VEKİL ŞART  
Temsilde adalet için 600 vekil şart. Dünyanın pek çok ülkesinde bu sayı 700'lere binlere çıkıyor. Türkiye 80 milyon milletvekili sayımız 550, 143 bin kişiye bir vekil düşüyor. Bunların hiç biri ile mukayese edilemeyecek derecede Türkiye temsilde adalette tam olarak temsil edilmiyor istiyoruz ki bunu biraz dengeleyelim. Hem illerin temsili noktasında adil olsun hem de bütün bunlarla beraber öyle iller var ki mesela İstanbul 120-130 bin kişi ile bir vekil çıkarırken öyle illerimiz var 10-15 bin kişiyle bir vekil çıkarıyor. Bu adil değil. Bunu neyle getireceğiz yeni düzenleme ile getirmiş olacağız.
 
CHP, AKLA HAYALE GELMEYECEK PROJELER ÖNERİYORDU 
Benim Belediye Başkanlığım döneminde Mehmet Ali Birand ile toplantı yaptık. Öğrencilerimiz aynı şekilde sordular ben cevapladım. O zaman ilk defa siyasetten İstanbul'a belediye başkan adayı oluyorum. Bir çok konuda soru sordular ben de yanıtladım. Yine burada yaptık programı. Arşiv görüntüleri olsa da keşke görseniz. Bir iki yılda biz İstanbul'u çöp dağlarından, hava kirliliğinden kurtardık. Doğalgazı katlayarak bir milyon 250 bine çıkardık. Bu da İstanbul'u ciddi anlamda rahatlattı. Su konusunda İstanbullu evinde çeşmeler akmadığı için tabi ben CHP'den aldım İstanbul'u o zaman CHP'li başkan nasıl su getireceğini bilmiyordu. Bomba atarız yağmur bulutlarına gibi akla hayale gelmez projeler uyduruyorlardı. Hatta bir ara Yalova'dan su getiririz diyorlardı.
 
 BUNLAR SİYASETİN UZLAŞMA BOYUTUNDA YOKLAR 
Yeni anayasa sözü verenler yeni adım attılar mı, hayır. 60 Maddeye kadar gelindi bunun üzerinde arkadaşlarımız çalıştı mutabık kaldılar fakat son anda CHP geri vitese taktı hayır dedi. HDP'yi söylememe gerek yok. O dönemde MHP ile bu konuları arkadaşlarımız yine görüşmeye devam ettiler. Fakat illa 4 partinin katılması gerekir katılmazsa biz yokuz dediler. Zaten 4 partinin görevlendirdiği kişiler bu çalışmayı yaptı niye uzatıyoruz gelin onlar paraf ettiler ön çalışmayı yaptılar biz de onayları verelim ve bu işin ilk etabı olan 60 maddeyi geçirelim. Maalesef, siyasetin uzlaşma boyutunda bunlar yoklar.
 
SİYASETİN O DAYANIŞMA DİLİNİ ÖZLÜYORUM 
60 Madde paraf edildiği halde maalesef tıkandı ve yeniden seçim süreçleri başladı Kasım olayı Haziran olayı bu süreçleri yaşadık. Keşke Türkiye o süreçleri de yaşamamış olsaydı.  Bu ülkenin yönetiminde zaman kaybına tahammülümüz yok. Yalnızlıktan bahsedince o şurada;  ben siyasetin o dayanışma dilini özlüyorum.  Batı dünyasını biraz bilirim. Gerek belediye başkanlığım dönemim gerekse şurada 12 yıl başbakanlık ondan sonra 2-2,5 yıl Cumhurbaşkanlığı dönemi bütün dünyayı büyük oranda dolaştım buralarda neler oluyor bunu gören bilen birisiyim. Bütün bunları görünce bunlarda bir mutabakat dilinden anlayış var.
 
 18 MADDEYİ İNANIN OKUMAMIŞ, BİLMİYOR  
 Şimdi iş geldi Sayın Başbakanımız ile Sayın Bahçeli üzerinde çalıştı ve 18 madde ile iş bağlandı. Gönül arzu ederdi ki burada CHP de olsun ama olmadı.  Bu 18 madde ile şimdi milletimizin karşısına çıktık. Milletimizin karşısında bu anlatılıyor mu maalesef anlatılmıyor. Zira CHP'nin başındaki zat 18 maddeyi okumamış inanın bilmiyor.  Böyle siyaset olmaz ki.  Gönül arzu ederdi ki o mutabakatta beraber olmaktı. Yalnızlık noktası buydu. Yoksa benim yol arkadaşlarımla sıkıntımız yok inşallah da ölene kadar beraber olacağız. 
 
O GÜNLERDEN DERS ALMAMIZ LAZIM  
Çok acı ama buradan (Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü iken çıktığı Savaş Ay'ın programına atfen) ders almamız gerekiyor. Ben Bolu'da sabah namazını kıldık, Ankara'ya doğru gidiyoruz. Orada bir kargasekmez diye bir yeri var. Tabi sabah namazının ardından da buz tutmuş bizim aracımız kaymaya başladı dönüyoruz ve bariyerlere vurduk o andan itibaren karşıdan gelen otobüsü gördüm ve o otobüse vurduğumuzu hatırlıyorum ondan sonra bayılmışız. Hemen bizi aldılar en yakın yer Düzce, oraya götürdüler. Orada bize müdahale edemediler. Ambulans yok bir serum verip van tipi araçla gönderdiler. Arkadaşlarımızdan en iyi olan serumları elinde tutuyor hemşire de vermediler bize. Devlet hastanesi bize sordu siz memur musunuz işçi misiniz daha kendimize hayal meyal geliyoruz İşçi olduğumuzu öğrenince 'Sizi kabul edemeyiz' dediler ve bizi oradan SSK'ya götürdüler. Bütün bu olaylardan sonra arkadaşlarıma hep şunu söyledim Türkiye'nin 4 ana sorununu çözmemiz lazım eğitim, sağlık,  adalet, emniyet. Bunları çözüp Türkiye'yi yükseltmemiz lazım.
 
Biz bütün hastaneleri birleştirdik. Şu anda devlete ait kurumlardaki hepsini bir çatı altında topladık bununla da yetinmedik özel sektör vakıf hastaneleri vs teşebbüs olursa onlarla da SGK anlaşmalar yapar ve anlaşmalar suretiyle oralarda da tedavi olabilirsin. Bunun da önünü açtık.  Derdimiz benim vatandaşım orada çektiği o çileleri çekmesin dedik. Gelsin istediği yerde tedavisini olsun dedik. 
 
 SEDYE DÖNEMİNİ KAPATIYORUZ, ARABALI SEDYEYLE TAŞINIYOR ARTIK  
Şimdi sedye üzerinde gitmek yok. Araba sedyeye alıyorlar yeni yaptığımız şehir hastanelerinde onunla götürüyorlar. Benim vatandaşım buna layık. Benim vatandaşıma bu çok değil ki.
 
BATIYI KUDURTAN BU 
Düşünün o zaman ambulans yok kendi elemanı ölmüş gönderecek ambulans yok. Şu anda biz helikopterle paletli ambulanslarla kar kışta dağlara tırmanıyoruz. Jet ambulanslarımız var buralara böyle durup dururken gelmedik. Bunlar modern bir ülkenin hamdolsun yakalamış olduğu bir hedeftir.  Türkiye şu anda bu hedefi yakalamıştır. Batıyı kıskandıran, sinirlendiren kusura bakmayın kudurtan bu. 
 
 TÜRKİYE'DE KILIÇDAROĞLU'NDAN DAHA İYİ YALAN SÖYLEYEN YOKTUR  
(Kılıçdaroğlu'nun havaalanındaki görüntüleri) Bunun izahı hakikaten çok kolay. Siz diyorsunuz ki biz de oradaydık. On binler o gece oradaydı ben Marmaris'ten çıkarken önce  Facetime'da duyuru yaptım, bütün halkımı meydanlara çağırdım. Orada bir kurnazlık daha yapıyor işi gücü odur zaten Türkiye'de onun kadar iyi yalan söyleyen yoktur.  Diyor ki beni haberdar etseydi diyor ben de orada onu beklerdim diyor. On binler orada kendisi ise VİP'te duruyor. İlginç olan şu VİP'te tanklar var. Işıldaklı bir araç geliyor 23:15'te onu alıyor ve Bakırköy'e gidiyor. Daha sonra bugün bir köşe yazarı diyor ki kendisinin ifadesi o da otellerde yer bulamamış.
 
NEREYE İNECEĞİMİZE HAVADA KARAR VERDİK  
 
Damadım eşim kızım torunlarım hep beraber oradan çıktık ve Dalaman'a ulaştık bizden önce meğerse Dalaman'a gelmişler bizim uçağı incelemişler. Fakat çok ilginç şeyler oluyor uçağa girip bakıp çıkmışlar. Bizim haberimiz yok bundan. Biz indik hemen uçağa geçtik daha sonra öğrendik ki bunların gelip gitmesi hani Hira Mağarası'ndaydı mağaranın kapısını örümcek ağı örüyor ve gelenler buraya kimse girmiş değildir deyip müşrikler geri dönüyor. Bunlar da gelip uçağa bakıp gitmişler. Hedef saptıracağız ben pilota Ankara mı İstanbul mu söylemiyorum. Son anda sana söyleyeceğim ortadan git dedim. Kulenin işgal altında olduğunu öğrendik ve İstanbul'a karar veriyoruz. Pist karanlık o anda tabi. Pilot dedi pist karanlık dedi inemez misin dedim inerim ama riskli dedi. Nedir risk dedim tank otobüs koymuş olabilirler. Dedim bizim uçağımız kısa mesafede hemen havalanabilen bir uçak. Pistin üstünde bir uçarsın bakarız ona göre hareket ederiz. Siz dedi bunu söyledikten sonra ben inerim dedi. Hemen İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa bey ile irtibat kurduk uçakta ve dedi ki Kule'yi hemen kurtarırız .Hemen orayı boşalttılar. Pist aydınlatıldı hemen tank falan da yoktu hemen indik ve Devlet Konuk Evi'nde bizi bekleyen tüm vatandaşlarımızın arasına karıştık.
 
SEÇİMDEN SONRA ŞİİR CD'Sİ ÇIKARTMAYI ARZULUYORUM 
 
Benim şairliğim yok, şiir yazarlığım yok ama kailliğim var yani iyi şiir okurum öyle diyorlar. Bir kaset doldurdum cezaevine girmeden önce o zaman kaset vardı 1,5 milyon sattı. Onu da o zaman ben bir vakıfa hibe etmiştim. Şimdi teklifler gelmeye başladı. Bu seçimden sonra şöyle bir CD yapsak diye dedim önce seçim bitsin bittikten sonra onu yaparız dedim.  Yani Cumhurbaşkanı olduğu için bunu yapmaz diye bir derdim yok. Seviyorum şiiri bunu özellikle okuyarak da bütün gençlerle ve halkımla paylaşmak istiyorum. Hanım kardeşimizin de ifade ettiği terörle mücadelede iç savaş biraz fazla olur iç savaş demeyelim, Türkiye iç savaşın içinde olan bir lüke değil, terörle mücadele eden bir ülke. Şu anda ağırlıklı olarak PKK DEAŞ bunlarla bir mücadelemiz var yurt içinde ve şu ana kadar 10 bini aşkın teröristi etkisiz hale getirdik.
 
TERÖRLE MÜCADELEMİZ TÜM KOLLARDAN DEVAM EDİYOR  
 
Bir şehidimiz bizim varsa onlardan en az 5 tane etkisiz hale getirdik. Bu mücadeleyi şu anda bu şekilde sürdürüyoruz ve bunu bütün güvenlik güçlerimiz yakalamış durumda. Yurt dışında da PYD, YPG bunlarla bir mücadelemiz var. Geçmişte biz Esed ile dosttuk ailece görüşüyorduk ama o zaman böyle bir şey yoktu. Şimdi de Kılıçdaroğlu onun dostu. Biz onlarla ipi koparınca bu defa Türkiye'den Kılıçdaroğlu bütün ekiplerini başka bazı kuruluşlar da onlar bağları kurdu. Şu anda geldiğimiz noktada ise biz Münbiç'e gir diyor, Rakka'ya gir diyor. Belli ki 5 koyun yönetmemişsin. Biz şu anda 53 tane Gaziantep'te bizim vatandaşımız şehit edilince hani bir kına merasiminde onlar şehit edildiği anda ziyarete gittim yaptım bütün ailelerini hastanede yaralıları falan gördüm döner dönmez arkadaşları topladım dedim sabredecek halimiz yok kimseyi de beklemiyoruz ve Cerablus'tan ilk müdahaleyi yapacağız dedim.
 
MİLLETVEKİLİMİZ VAR MI YOK MU BAKMADAN YATIRIMLARIMIZI YAPTIK 
Olayı şöyle ele alalım. Cumhurbaşkanlığı Başbakanlık vs. Tarafsızlık konusunda partili olmak sizin tarafsızlığınız için bir engel değildir. Ben 12 yıl başbakanlık yaptım. Ben başbakanlık yaparken partinin genel başkanı idim taraflı mı oldum? Yatırımları yaparken burada CHP'liler var buraya yapmayalım. Köprü yaparken CHP'liler HDP'liler geçemez diye bir kayıt mı koyduk asla. Hakkari'ye biz havalimanı yaptık. Iğdır'a yaptık, Muş'a yaptık Kars'a yaptık. Milletvekilimiz olsun olmasın buna bakmadık. Bizim için geçerli olan tek vatan. Bunların derdi başka. Şimdi benim partime dönme imkanım doğuyor. Biri partime dönebilirsin diyor, bir diğeri de HSYK ile ilgili şu anda 30 gün içinde atamalar yapılacak ki bunların tarafsızlık falan diyorlar ya TBMM şu an itibari ile bir tane mesela HSYK'ya üye gönderemez ama şimdi 7 tane üye gönderiyor. 4 tane Cumhurbaşkanı olarak ben göndereceğim bir de Adalet Bakanı ve Müsteşar ile sayı 13'e geliyor. Böyle bir tablo içerisinde yasama organı yok edildi diyor, nerede yok edildi? Bugüne kadar elinde olmayan imkanlar veriliyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık