Değerler...

  • Dolar 6.1672
  • Euro 7.2460
  • GR ALTIN 237.64
  • ÇEYREK 389.59

Cumhurbaşkanımız yazdı: Lider ülke Türkiye

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Star okurları için yazdı.

Cumhurbaşkanımız yazdı: Lider ülke Türkiye
  • 31 Mart 2017, Cuma 15:02
 İktisadi geleneğimizdeki ilkelerin bugünkü karşılıklarını üretim, sürdürülebilirlik ve mali disiplin olarak ifade etmek mümkündür. Üretim sadece üretmeyi kapsamaz. Bunun çok ötesinde birliği, dirliği ve umudu da içerir. Bizler bunları kendimizle birlikte, tüm kardeşlerimiz ve insanlık içinde de istiyoruz. Hazreti Ali’nin dediği gibi ‘İnsanlar bizim ya dinde kardeşimiz ya da hilkatte eşimizdir.’ Sürdürebilirlik ilkesi, iktisadi faaliyetlerin tüm tarafların hayrına olması gerektiği anlamına gelir. Çünkü adil olmayan hiçbir şey uzun sürmez. Sürdürebilirlik, işveren ile işçinin, alıcı ile satıcının, hakeza ülkeler arasındaki iktisadi faaliyetlerde de tüm tarafların birlikte kazanmasını gerektirir. Mali disiplin ilkesi, kamu gelirlerinin adil ve etkin bir şekilde toplanması, ardından da bunların topluma fayda sağlayacak, iktisadi faaliyetleri destekleyecek şekilde, etkin ve titiz bir anlayışla harcanması anlamına gelir.

2023’ÜN SACAYAKLARI

Bu ilkelerin hepsini bir araya getirdiğimizde 2023 Türkiye’sinin yeni ekonomisinin sacayaklarını da ortaya koymuş oluyoruz. Esasen, bu yeni bir ekonomi değildir, yerli idrakimizin, kendi iktisadi geleneğimizin bugüne taşınmasından, aslımıza avdet etmemizden ibarettir. Bu yerelleşme bazılarının ileri sürdüğü gibi kendi kabuğuna çekilmek, dünyadan kopmak veya kendi kendiyle övünmek değildir. Tam aksine bölgesel bir model, bir dünya gücü olmak için oyunu kendi kurallarımızla ve ilkelerimizle oynamaktır. Dış ticarette kendi iktisadi modeline sahip olmayan ve başkalarınınkini izleyen milletler, ancak ikinci grupta yer alabilirler.Bizim amacımız, Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmaktır.

TARİHİ REFORMLAR YAPTIK

İşte bu anlayışla, 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde, Türkiye’yi sağlık, eğitim, adalet ve emniyetten oluşan 4 ana sütun üzerinde yeniden inşa edeceğimize söz verdik. Aradan geçen yaklaşık 15 yılda ülkemiz bu 4 başlığın yanında, ekonomi, ticaret, dış politika, savunma sanayi, yatırımlar gibi birçok alanda tarihi nitelikte reformlara şahit oldu. İmkanlarımızı ve çalışmalarımızı sadece bir alana yöneltmedik. Ekonomimizi büyütürken demokrasiyi, ticaretimizi artırırken sosyal yardımları ihmal etmedik. Gerek vatandaşlarımız, gerekse yurtdışından ülkemizi takip eden dostlarımız, Türkiye’nin 14 yılda kat ettiği mesafeyi çok iyi görüyorlar. Nitekim 2002 yılı ile şu anki verileri karşılaştırdığımız da yaşanan değişimi bizzat şahit oluyoruz.

2003-2015 yılları arasında ülkemizi ortalama her yıl 4.7 büyüttük. 2002’de yoksulluk sınırı altındaki yüzde 30’luk nüfus oranımızı yüzde 2’ye indirdik. Göreve geldiğimizde bütçemizin yüzde 70’i faiz harcamalarına giderken, bugün bu rakam yüzde 11’e geriledi. 36 milyar dolardan aldığımız ihracatı 143 milyar dolara, 3 bin 500 dolar olan kişi başına düşen geliri 11 bin dolara çıkardık. Hem Merkez Bankamızın kasasını doldurduk, hem de dünya çapında ses getiren Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü gibi dev projeleri hayata geçirdik. IMF kapısında borç dilenen bir ülkeden, 23.5 milyar dolarlık borcunu sıfırlamış, hatta IMF’ye borç vermeyi teklif eden bir Türkiye’ye kavuştuk. 2002’de 25 olan havaalanı sayısını 59’a, 75 olan üniversite sayısını 181’e çıkardık. Bölünmüş yollar, hızlı tren hatları, otoyollar ile ülkemizin ulaşılmadık hiçbir noktasını bırakmadık.  2002 yılında savunma sanayii gibi stratejik bir alanda bile yüzde 80 dışa bağımlı bir ülke varken, bugün bu rakam yarıya indi.

VESAYET ODAKLARINA RAĞMEN

Sadece ekonomide ve yatırımlarda değil, demokraside de Türkiye’ye çağ atlattık. Çoğunluğu anayasal düzeyde olmak üzere, yaptığımız değişikliklerle bir yandan temel hak ve hürriyetler genişletilirken, diğer yandan siyasal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önündeki engeller kaldırıldı. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından doğrudan seçilmesini sağladık. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkânını getirerek Anayasa Mahkemesi’nin AİHM gibi çalışmasını sağladık. Kişisel verilerin korunmasını anayasal bir hak olarak ilk defa düzenledik. Engellilere ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı Anayasal güvenceye bağladık. Kimlikler, kültürler, klavyeler ve diller üzerindeki baskıyı kaldırdık. Okullardaki genç kızlarımızı ve kamuda çalışan hanımefendileri mağdur eden başörtüsü yasağına son verdik.

Milletimize verdiğimiz sözlerin, hükümet programlarımızda taahhüt ettiğimiz hizmetlerin hemen hepsini yerine getirdik. Bütün bu hizmetleri 1961 Anayasası ile sisteme yerleştirilmiş, 1982 Anayasası ile tahkim edilmiş vesayet odaklarına rağmen yaptık. Gücünü milletten almayan, bu ülkenin vatandaşlarına karşı hiçbir mesuliyet hissetmeyen elitlerle ve güç odaklarıyla mücadele ederek ülkemizi bugünlere getirdik. Millete tepeden bakan, yatırım yapmak, üretim yapmak yerine faizle kolay para kazanan bir kesime rağmen bunları gerçekleştirdik.

Bunlar yeterli mi? Elbette değil. Peki, bunlar olup biterken rahat bırakıldık mı? Tabii ki hayır. Ne zaman başımızı kaldırsak içerde ve dışarıda bir kalkışmayla, bir engellemeyle, bir çatışmayla karşılaştık. Bunların tamamında da hedeflenen ülkemizin istikrarı oldu. Bu nedenle, ekonomimizi geliştirmek ve sürdürmek için önce güvenliğimizi ve istikrarımızı korumalıyız. Bunu da yavaş karar alan, geç uygulayan ve yaptıklarının sonuçlarını kontrol etmeyen bir yapıyla başaramayız. Görev emanet ettiklerimize yetki verdiğimiz gibi onları sorumlu da tutmalıyız. 16 Nisan’da halkoyuna sunulan Anayasa değişikliği ile murat edilen işte budur. 5 yıllık bir süre için seçilen Cumhurbaşkanı hızlı, etkin ve sorumlu bir şekilde yürütmeyi yönetirse, aynı şekilde 5 yıllık bir süre için seçilmiş Meclis yasama faaliyetlerini titiz ve odaklanmış bir şekilde gerçekleştirir. Yargı da bağımsızlığının yanında tarafsız olarak çalışırsa, Türkiye hedeflerine ulaşabilir. Tek bir kelimeyle ifade etmek gerekirse, Anayasa değişikliğiyle ülkemizin ve ekonomimizin esas kazanımı istikrar olacaktır. Ülke ve millet olarak, 16 Nisan’dan sonra, ekonomisi ve demokrasisiyle, inşallah yeni bir döneme gireceğiz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık