Değerler...

  • Dolar 5.5981
  • Euro 6.4520
  • GR ALTIN 220.19
  • ÇEYREK 366.76

AYDIN’DA 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ COŞKUYLA KUTLANDI

Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kuşadası Sealight Resort, Otelde bir program organize edildi.

AYDIN’DA 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ COŞKUYLA KUTLANDI
  • 09 Mart 2016, Çarşamba 14:46
 Programa Valimiz Sayın Erol Ayyıldız'ın değerli eşleri Uzman Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Sayın Mustafa Ayhan, Vali Yardımcısı Sayın, Alper Faruk Güngör, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, kurum amirleri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Sayın Nurgül Sırt ve Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Şerafettin Yapıcının gündeme ilişkin yaptıkları konuşmanın ardından Sayın Valimizin değerli eşleri, Saygıdeğer Hanımefendi Uzman Doktor Sayın Dilek Didem Ayyıldız da  sağlık ve eğitim alanında ailenin önemi üzerinde durdu. Aydın'da kadına yönelik yürütülen projeler ve eğitim alanında yapılan hizmetlerden dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre'ye teşekkür etti.
 
Vali Yardımcısı Sayın Mustafa Ayhan ise yaptığı konuşmanın ardından okuduğu şiirle herkesi duygulandırdı.
 
Bugün; kadınların, özellikle de çalışan kadınların seslerini yükseltecekleri, onurlu duruşlarını gösterecekleri bir gün diyerek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre, sözlerine şöyle devam etti. Toplumun şefkat ve merhamet mefhumunu; onunla özdeşleştirdiği ve anne şefkati dediğimiz, toplumun vicdanı olan kadınlarımızın, bu onurlu gününü yürekten kutluyorum.
 
Bu anlamlı günde, kadının bu günlere gelmesi için destek veren, mücadele eden, emeği geçen tüm kadınlarımıza, annelerimize, kızlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Mart 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını kabul etmiştir. Bugün tüm dünyada ve 81 ilimizde, toplumu toplum yapan kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması maksadıyla sorunlarının tartışılacağı, çözüm yollarının aranacağı önemli bir gündeyiz.
 
Peygamber Efendimizin, "Kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir" hadisi ile kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğunu ve birbirlerini tamamlayan iki unsur olduğunu vurgulamaktadır. Kadının bir anne veya anne adayı olduğunu ve cennetin da annelerin ayakları altında olduğunu ifade ederek kadın olmanın ve anne olmanın ne kadar ulvi bir meziyet olduğunu da dile getirmiştir.
 
Mustafa Kemal Atatürk de; "Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli ve daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar" sözü ile kadınların aydın ve eğitimli olmasının toplum için ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştir.
 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da kadınlarla ilgili şu veciz ifadeleri dile getirmiştir: "Biz kadınların mücadelesini bir hak mücadelesi olarak görüyoruz. Kadınlar, bizim topraklarımızda, hem toplumun hem de ailenin temelidir. Bir anne olarak, bir eş olarak ve bir evlat olarak kadın, toplumu dönüştüren, ülkeye istikamet verendir. Eğer kadın mutluysa ülke de mutludur. Kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ve eğitimini önemsemeyen ülkeler asla ilerleyemezler".
 
Bizler de onlardan ders alarak ve buradan hareketle, kadınların sorunlarının çözülmesinin birinci şartı olarak eğitimi görüyoruz. Özellikle kadının eğitim düzeyinin yükselmesi ile kadının iş hayatındaki yeri ve konumu daha da güçlenecektir.
Millet olarak, tarih boyunca her zaman kadınları baş tacı yapan, onlara büyük değer veren bir medeniyetin mirasçılarıyız. Kadının; kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettiği yeri aldığı toplumumuzda, daha iyiye, daha güzele hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz.
 
Aydın'ımız için büyük kazanç olan ve ilimize teşrif ederek göreve başladıkları günden itibaren eğitim-öğretime büyük önem veren, bizleri yalnız bırakmayan, bütün projelerimizi yönlendiren Saygıdeğer Valimiz Erol AYYILDIZ'ın himayelerinde ve Saygıdeğer Hanımefendi Uzman Dr. Dilek Didem AYYILDIZ'ın gayretleriyle kadınlarımızın ve kızlarımızın gerek eğitimi ve gerekse sağlığı için çok önemli ve takdire şayan çalışmalar yapılmıştır.
 
Kendilerine huzurlarınızda bu hassasiyetlerinden dolayı şükranlarımızı arz ediyorum. Ben de bayan bir Milli Eğitim Müdürü olarak, hemcinslerimin önünü açmış ve Sayın Valimizin olurları ile birçok okulumuza kadın yönetici atayarak kadınlarımıza hak ettikleri değeri verdik hem de kurumlarımıza bir zarafet ve bir anne şefkatini getirmiş olduk.
 
Değerli zamanlarınızı almamak için sözlerime burada son verirken, kurtuluş savaşında kahramanca savaşmış, cephe gerisinde görev yapmış kadınlarımızı, kızlarımızı, aziz şehitlerimizi, görevi başında hunharca öldürülen tüm kadınlarımızı şükran ve minnet duyguları içinde bir kez daha rahmetle anıyorum. Bu duygularla tekrar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, tüm kadınlarımızın daha mutlu ve daha müreffeh bir gelecekte sağlık, başarı ve esenlikler içinde olmasını diliyorum. 
 
Protokol konuşmalarının ardından dünya kadınlar günü ile ilgili olarak Valimiz Sayın Erol Ayyıldız ile yapılan röportaj yayınlandı. Daha sonra Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları 8. Mart Dünya kadınlar konulu skeç ,Türk Giyim Kültürünün kıyafetlerdeki figürünü yansıtmak üzere günümüzden geçmişe takı gösterisi ile katılanları büyüledi. Program Türk Halk Müziği dinletisi ile devam etti ve katılanlara keyifli anlar yaşattı.
 
Program gezilen resim sergisinin ardından verilen kokteyl ile sona erdi. MEHMET AĞASLAN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık