Değerler...

  • Dolar 5.6440
  • Euro 6.4993
  • GR ALTIN 222.53
  • ÇEYREK 363.30

DÜĞÜN TAKISI GELİNİN HAKKI

Almanya’da bir mahkeme Türkiye’deki uygulamaya işaret ederek ‘Dügün takıları kadına aittir’ dedi MAHKEME KARAR VERDİ

DÜĞÜN TAKISI GELİNİN HAKKI
  • 03 Temmuz 2016, Pazar 16:44
 Almanya’da Hamm Eyalet Yüksek Mahkemesi, ayrılan bir çiftin düğün takıları konusundaki anlaşmazlığını ele aldı. Mahkeme düğünde takılan altınların kime ait olduğuna yönelik karara imza atarken Türkiye’de mahkeme kararları ve medeni hukuka işaret edip takıların kadına verilmesine hükmetti.
 DAVAYI KOCA AÇTI

Davayı 35 yaşındaki Bochumlu koca, eski eşinin talebi üzerine açtı. Almanya’da nikahı kıyan ancak Türkiye’de düğün yaptıklarını belirten kadın, düğünde takılan altınları bir banka kasasında koruması için kayınbiraderine verdiğini, 2011 yılında ayrıldıktan sonra kayınbiraderinin iki altın zincir ve 14 bileziği sattığını belirtip parasını talep etti.

 27 BİN EURO ÖDEYECEK

Altınların izni olmadan 14 bin 300 euroya satıldığını belirten kadın, altınların su anki değerinin 29 bin 100 euro olduğunu ifade edip bu parayı istedi. Daha önce Bochum’da görülen ancak kocanın kaybedeceğini anlayınca geri çektiği davanın üst mahkemesindeki duruşmasında hakim adamın eski eşine satılan altınlar için 27 bin 300 euro ödemesine hükmetti (4 UF 60/16)

 TÜRK KÜLTÜRÜ ÖRNEĞİ

Türkiye’de geline takılan altınların sadece ona ait olduğunu belirten mahkeme sözcüsü Christian Nubbemeyer, “Türk kültüründe altınların gelinin geleceğini koruma işlevi var. Mahkeme kocanın bu altınlarla istediğini yapamayacağına karar verdi” dedi.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık