Değerler...

  • Dolar 5.6440
  • Euro 6.4993
  • GR ALTIN 222.53
  • ÇEYREK 363.30

First Lady Emine Erdoğan: Çocuklarımızı yetiştirirken adalet duygusunun yerleşmesine lütfen büyük bir önem gösterelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kadın mücadelesini yalnızca eşitlik söylemi üzerine kurmak tek başına yeterli değildir.Pusulası ancak adalet olan bir eşitlik kadınlara fayda sağlar. Bu nedenle çocuklarımızı yetiştirirken adalet duygusunun yerleşmesine lütfen büyük bir önem gösterelim” dedi.

First Lady Emine Erdoğan: Çocuklarımızı yetiştirirken adalet duygusunun yerleşmesine lütfen büyük bir önem gösterelim
  • 03 Mart 2015, Salı 22:36
 Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Sheraton Otel'de bir kutlama programı düzenledi.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek'in ev sahipliğinde gerçekleşen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam,milletvekili eşleri ile çok sayıda Ankaralı işkadını katıldı.8 Mart sebebiyle hafta boyunca tüm dünyada Türkiye'de kadın sorunlarının tartışılacağını belirterek, “Kadın meselesinin tek bir güne ya da haftaya sığdırılamayacak kadar önemli bir mevzu olduğunu ifade etmek istiyorum. Kadın sözcüğünün şiddetle yan yana geldiği böylesi bir çağda kadına karşı şiddet başta olmak üzere mücadele etmemiz gereken nice meseleler var” diye konuştu.“PUSULASI ANCAK ADALET OLAN BİR EŞİTLİK KADINLARA FAYDA SAĞLAR”
Kadının toplumsal hayattaki yerine dair yeni uygulamalar yeni fikirler ortaya çıktığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:“Geçmişe göre sorunlara duyarlılık göstermek, çözüm ve politika üretmek noktasında önemli adımlar attılar. İş hayatında, sanatta, siyasette, akademi de daha çok inisiyatif aldılar. Fakat burada özellikle şunun altını çizmek isterim; bu hak mücadelesi tamamen adalet üzerine olmalıdır. Kadın mücadelesini yalnızca eşitlik söylemi üzerine kurmak tek başına yeterli değildir. Nitekim 20.yüzyılda bu söylem kadın sorunlarına çözüm üretememiştir. Pusulası ancak adalet olan bir eşitlik kadınlara fayda sağlar. Bu nedenle çocuklarımızı yetiştirirken adalet duygusunun yerleşmesine lütfen büyük bir önem gösterelim. Adalet, merhamet, şefkat gibi duygulardır. Bizi diğer canlılardan ayıran özelliklerdir. Kız erkek ayrımı yapmadan çocuklarımızın bu duyguları içselleştirmesini sağlamak zorundayız. Onların hayatı her alanında adalet prensibinin güzelliğini gösteren örnekler yüzleştirmemiz gerekir. Kendi örnek davranışlarımızla onlara ayna olmamız gerekir. Lütfen çocuklarımızı yetiştirirken onlara mesleki yönlendirme yapmak kadar iyi bir insan olmanın kodlarını da gösterelim. Ne yazık ki yaygın eğitim anlayışı içinde eğitim denince akla meslek sahibi olmak geliyor. Oysa eğitim her şeyden önce bizi insan yapan değerlerin kazanılması sürecidir. Meslek sahibi olmak elbette önemlidir ama önce insan olmak daha önemlidir.”“HER KONUDA OLDUĞU GİBİ KADIN KONUSUNDA DA MESELEYE İNSAN MERKEZLİ YAKLAŞMAK DURUMUNDAYIZ”
“Her konuda olduğu gibi kadın konusunda da meseleye insan merkezli yaklaşmak durumundayız” diyen Emine Erdoğan, “Kadın hakları meselesini cinsiyet üzerine kurulmuş bir mücadeleye indirgememeliyiz. Çünkü kadın sadece kadın değildir, kadın annedir, kadın eştir ama her şeyden önce insandır. İnsana hak ettiği değeri vermediğiniz yerde zaten kadın hakkından söz edemeyiz. İnsan haysiyet ve onurunu göz ettiğimizde zaten sorunların büyük bir kısmını halletmiş oluruz.Dünyaya bakınız savaşlar, çatışmalar ilk önce kadın ve çocukların hayatını etkiliyor. Onları zor şartlara mahkum ediyor. İnsanlığın onurunu koruduğumuz temel insani şartları oluşturduğumuzda zaten kadınların çocukların haklarını koruyan ve gözeten düzen kurulmuş olacaktır. Bu meseleyle dünyanın dört bir tarafında savaşlar çatışmalar ve kavgalar arasında kalan cefakar, çilekeş, mazlum ve mağdur tüm kadınları yürekten selamlamak istiyorum. Onların sabırla yürüttüğü mücadeleye bizimde katkı verdiğimiz bir dünya tüm insanlığa huzur getirebilir. Bu noktada üzerimize büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Tüm kadınlara ve çocuklara elimizi uzatmamız gerektiğini söyleyen Erdoğan, Suriye'de bir insanlık trajedisi yaşandığını ifade etti.Savaş şartlarının yine en çok kadınları ve çocukları vurduğunu kaydeden Erdoğan, “Devletimizin kendi öz kaynaklarından sarf ettiği 5.5 milyar dolar, 2 milyon Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize hayat aşısı oldu. Ülkemiz ölümden kaçıp bize sığınan o insanlara sadece kapı açmakla kalmadı. Çocuklara eğitim, kadın ve erkeklere meslek edindirme kursları açarak savaşın mağdur ettiği insanlara cömertçe el uzattı. Biz ‘veren al alan elden üstündür' düsturu içinde hareket ettikçe Allah ülkemize olan nimetini arttırdı ve bizi mahcup etmedi” ifadelerini kullandı.

“HER ÇOCUK BANA ANNEMDEN ŞU KALDI DESİN O DA KENDİ ÇOCUKLARINA AKTARARAK ZENGİNLİKLERİN KORUNMASINI SAĞLASIN”
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kadınlar için sunduğu hizmetlere de değinen Emine Erdoğan, sosyal belediyecilik anlamında verilen hizmetlerin, BELMEK gibi, ‘her ev bir atölye olacak' sloganıyla el sanatlarının yaşatılması çalışmalarının önemli olduğunu ifade etti.

Kültürel zenginliklerin korunması adına yok olmaya yüz tutmuş sanat dallarına ve onların ustalarına sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemiz Türkiye'nin tüm yöresel sanat dallarının yaşayan en büyük ustalarını tespit ederek onları gençlerle buluşturma noktasında bir adım atsa ne güzel olurdu. Anadolu'nun kuytu köşelerinde belki de son demlerini yaşayan nice sanat ustası var. Elimizdeki kıymetleri çocuklarımıza aktarma konusunda özel bir gayret sarf ederek, kültürel devamlılığımızı sağlamalıyız. Her çocuk bana annemden şu kaldı desin o da kendi çocuklarına aktararak zenginliklerin korunmasını sağlasın” ifadelerini kullandı.'KADINA KALKAN EL İFLAH OLMAZ'
Türkiye'de ve tüm dünyada kanayan yara olan kadına şiddet meselesine yeniden değinmek istediğini söyleyen Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

'Kadına kalkan el iflah olmaz. Annesine, eşine, kız kardeşine, kızına şiddet uygulayan bir ruhun iflas ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplumumuzda güçlü bir erkeklik onurundan söz edilir. Şiddet en başta bu onura yakışmaz. Bir sivil toplum kuruluşumuz bu gerçeği ironik bir biçimde ‘erkeksen öfkeni yen!' şeklinde bir slogana dönüştürmüştü. Öfke insana her şeyi yaptırabilir. Biz de buradan seslenelim; daha çok kalp, daha çok onur kırmadan, kendine dön ve insanlığını hatırla. Kadına karşı şiddet uygulamaktan uzak dur. Şiddetin olmadığı bir dünya inşası için daha çok farkındalık göstermek ve daha önemli adımlar atmak üzere sözleşerek buradan ayrılalım.”Programda yaptığı konuşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın hakları açısından dünyanın iyi konumda olan ülkelerinden biri olduğunu belirterek, “Özellikle son 13 yılda AK Parti hükümetleri iktidara geldikten sonra bu iyileşmeler çok büyük bir ivme kazanmıştır” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOPLUMSAL ŞİDDETİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR”
Kadınların lehine yapılan değişiklikleri anlatan İslam, “Kadına yönelik şiddet toplumsal şiddetin çok önemli bir parçasıdır. Bütün dünyada mücadelede edilen bir konudur. Ülkemizde de ne yazık ki bu konuyla mücadele etmemizi gerektiren çok önemli ve çok vahim hadiseler cereyan etmektedir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hem toplumsal şiddeti engellemek hem de bunun çok önemli bir parçası olan kadına yönelik şiddeti engellemek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bizler bu çalışmaların koordinatörü durumundayız. Elbette bir tek bakanlığın bu kadar yaygın toplumsal sorunu ortadan kaldırması mümkün değil. Onun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle şiddet konusunda mücadelesini sürdürürken başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların yardım ve desteğini almaktadır. Bundan sonra da bu çalışmalar toplu olarak inşallah devam edecek. 8 Mart günü sizlerle önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerimizin neler olacağını daha kapsamlı bir biçimde paylaşacağız, hem Başbakanımızla hem Cumhurbaşkanımızla birlikte yapacağımız toplantılarda. Bu çalışmaların bir ipucu olması mahiyetinde şunu söyleyebilirim; Ulusal çalışmaları biraz daha sıklaştırabilmek için fiili uygulamaları daha görünür hale getirebilmek için yaptığımız bir dizi çalışma var. Önümüzdeki dönemde bu çalışmaların sonucunu alacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“ARAŞTIRMALARIN SONUÇLARINA BAKILIRSA KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE NİSPİ BİR AZALMA VAR YÜZDE 39'LARDAN YÜZDE 35'LERE DÜŞEN BİR AZALMA VAR”
Kadına şiddetle ilgili 28 Avrupa Birliği ülkesini kapsayan 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya değinen Bakan İslam, şöyle konuştu:

“Rakamlara göre tüm AB ülkelerinde her 3 kadın 1'i hayatının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Bazı ülkelerde hiç tahmin dahi edemeyeceğimiz sosyal gelişmişlik seviyesi çok yüksek olan ülkelerde birlikte yaşadığı ya da hiç tanımadığı erkeklerden şiddet gören kadın oranı yüzde 46'lara kadar yükseliyor. Türkiye'ye baktığımız zaman yapılan çalışmalarda 2008 Aile İçi Şiddet Araştırması ve 2014 Aile İçi Şiddet Araştırması mukayesesini yaptığımız zaman bu araştırmaların sonuçlarına bakılırsa kadına yönelik şiddette nispi bir azalma var yüzde 39'lardan yüzde 35'lere düşen bir azalma var, ama ne yazık ki şiddetin en can yakıcı boyutu olan öldürme, cana kastetme sayılarında da nispi bir artış var. Bütün bunlarla mücadele edebilmek için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Yaptığımız kanunların etki analizlerini yapıyoruz. Şiddetle mücadelede, özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele; bir kişinin, bir kurumun, bir bakanlığın yapacağı bir mücadele değildir. Bu mücadele için topyekun bir seferberlik gerekir. Bütün kadınlar ve bütün erkekler, bütün kurumlar, bütün STK'lar, medya ve konuya duyarlı bütün kesimler elini tayın altına koymalıdır. Birlikte çalışmayı kabul etmelidir. Birlikte yol almak için bütün gayreti göstermelidir. Bu belanın altından ancak bu şekilde kalkabileceğimizi düşünüyorum.”

“HANIM LOKALLERİMİZE BUYURUN”
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Biz erkekleri utandıran, özellikle kadınlara karşı şiddet kullanma olayı bizi derinden mahzun etti” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik pek çok faaliyetleri olduğunu ifade eden Gökçek, Hanım Lokallerine kadınları davet etti. Hanım Lokallerine pek çok kadının gelmediğini söyleyen Gökçek, “Hanım Lokallerinde gerçekten her türlü rehabilitasyonu bulabilirsiniz. Rahat edebilirsiniz. Evde eşlerinizle kavganız azalır. Stresini atarsınız. Onun için bizim Hanım Lokallerimize buyurun. Aile Yaşam Merkezlerimize mutlaka gelin. Gerçekten gününüzü rahatlıkla güzel geçirirsiniz” ifadelerini kullandı.

“YASAK VE CEZALARLA ARZU ETTİĞİMİZ NETİCELERE ULAŞAMAYIZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) Onursal Başkanı Nevin Gökçek ise, daha çok kadının elinden tutulması gerektiğini anlatarak, “Geçtiğimiz yıl kadınların yüzde 40'ından fazlası fiziksel ve cinsel şiddet kurbanı olmuştur. 2015 yılının ilk ayında kadınlar yüzde 70 oranında kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülmüşlerdir. Kimi ayrılmak istedi, kimi çalışmak, kimi sadece fotoğraf çekmek kimisi de sadece evine gitmek. Ayşe Paşalı eski kocası tarafından şiddete uğradı öldürüldü. Üniversite öğrencisi Fatmanur Çelik eve gelen bilgisayar tamircisi tarafından hunharca boğularak öldürüldü. Özgecan evine gitmek isterken erkek terörüne maruz kaldı, katledildi. Ülkemizde haksız yere öldürülen kadınlarımıza Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Buradan çıkaracağımız sonuç, yasak ve cezalarla arzu ettiğimiz neticelere ulaşamayız. Bu bir insanlık mücadelesidir” şeklinde konuştu.

“KADINA ŞİDDETE DUR DEMEZSEK TOPLUMUMUZUN BEL KEMİĞİNİ KIRMIŞ VE KALBİNİ DURDURMUŞ OLURUZ”
“ Kadınlarımızın ötelenmesine, dışlanmasına, tacize ve şiddete maruz kalmasına birlikte engel olmalıyız” diyen Nevin Gökçek, şöyle konuştu:

“Erkek ve kız çocuklarımıza çocukluktan itibaren örfümüzü, adetimizi, milli, manevi değerlerimizi, insanı sevmeyi, saymayı, doğayı sevmeyi yani önce insan olmayı öğreteceğiz. Erkek olsun kız olsun çocuklarımızın aklının en karanlık yerine ayrımcı söylemleri kazımayacağız. “Sen erkeksin yaparsın. Erkekler her şeyi yapar ayıp olmaz günah olmaz” diyerek onların akıllarına bazı şeyleri kazımayacağız. Adaletli merhametli ve Allah korkusuyla yaşamayı öğreteceğiz. Kadına şiddete dur demezsek toplumumuzun bel kemiğini kırmış ve kalbini durdurmuş oluruz. İnsan olduğumuzu unutmayalım. Toplumun, ülkenin mutlu huzurlu olması için tek yürek, tek bilek olalım. Ezilen dövülen değil, hak ve özgürlüklerini bilen evinde işinde çocuklarını eğiten, iletişimi güçlü sosyal kadınlar olalım.”

Öte yandan Emine Erdoğan, programda önce BELMEK tarafından açılan el sanatları sergisini gezdi. Halk oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan programda Ankara'nın çeşitli ilçelerinden gelen kadınlar yöresel kıyafetlerini sergiledi. Defilede Güdül'den gelen 77 yaşındaki Ayşe Açıkalın okuduğu mani ile beğeni topladı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık