Değerler...

  • Dolar 5.5822
  • Euro 6.4421
  • GR ALTIN 219.70
  • ÇEYREK 366.76

Diyarbakır’ın Bilinmeyen Yönleri Gün Yüzüne Çıktı

Yazarlarımızda Eyüphan Kaya, Abdurlkadir Geylani Vakfı Başkanı Abdulaziz Yatkın’la Diyarbakır üzerinde bir röportaj yaptı. Bu diyalog sonucu Diyarbakır’ın bilinmeyen yönleri gün yüzüne çıktı.

Diyarbakır’ın Bilinmeyen Yönleri Gün Yüzüne Çıktı
  • 24 Ekim 2017, Salı 13:04

Röportaj: Eyüphan KAYA

Kaya: Üstadım kendini tanıtır mısınız?

Yatkın.Ben Abdulaziz Yatkın, Diyarbakırlıyım, emekli imamım, Abdulkadır Geylani Vakfı başkanıyım, iş olarak şu anda inanç turizmi adına Yatkın Turizmi acentasının işletiyorum.

BEŞİNCİ HAREMİ ŞERİF ULUCAMİ

Kaya:Ulu camiye neden 5.haremi şerif deniliyor?

Aziz Yatkın: Bir cami son üç ilahi din döneminde de hep ibadet yeri olup bir coğrafyanın ilk mescidi unvanını taşıyorsa ona harem-ı şerif unvanı verilmiştir. Ulu cami Hz.Musa zamanında yapılmış 3400 yıllık bir geçmişi var ve günümüze kadar da son üç İlahi dinlere ev sahipliği yapmıştır, Malum ulu cami 639 yılında yani peygamberimizin vefatından sadece 7 yıl sonra fethedildiği ve burada İslam’ın Anadolu’ya yayıldığı ilk mescittir. Dolayısıyla Osmanlı arşivlerinde de, Cumhuriyet dönemindeki Vakıf yazışmalarında da 5.haremi şerif olarak nitelendiriliyor.

Ulu cami aynı zamanda bir külliyedir. Henifi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhebine ev sahipliğini yapan bir cami olup, aynı zamanda Mesudiye medresesi bu külliyede bulunmaktadır. Ayrıca avlusunun altında büyük bir sarnıç vardır. Geçende 23 yıl sonra izinle sarnıça indim enini boyunu derinliğini ölçtüm suyunu tahlil ettik Anzele ve Alipnar suyuna benzerliği çıktı. Su hala akıyor belli bir seviyeden sonra da tahliye ediliyor tabi nereye aktığını bilemiyoruz.

Mesudiye medresesi Anadolu’nun ilk üniversitesi olduğunu söyleyebiliriz. İmamı şafinin de bir süreliğine burada kaldığı söyleniyor. Bu medrese uzun zaman kapalıydı, bir süre bir sağlık kuruluşuna verilmişti, daha sonra Şarkiyat derneğine birkaç yıl tahsis edildi, şu anda Diyarbakır yazma eserler müzesi olarak hizmet ediyor.

Kaya:Muhterem hocam Hz. Süleyman camii daha düne kadar pek değerini bilemiyorduk, galiba bir değer çocukluk yıllarında insana telkin edilmemişse sonradan insanın ilgisini pek çekmiyor. Bu son yıllarda elhemdulillah kıymeti gün yüzüne çıktı, bu konuda bildiklerinizi paylaşır mısınız?

Yatkın: Hz. Süleyman Diyarbakır’ın fethi esnasında şehit düşen 27 sahabenin medfun olduğu bir camidir. Eskiden meşhed deniliyormuş. Bir gün nisa oğullarından Ebul Kasımın Ali’nin rüyasına Hz.Süleyman’ın rüyasına gelip “ne zaman kadar üstümüz açık kalacak?” demiş, bunun üzerine 1155 yılında burada bir cami yapılıyor takriben 400 yıldan sonra Murtaza Paşa bu camiyi onarıp bu günkü haline getiriliyor, elhemdulillah Diyarbakır fetih edildikten sonra artık düşman tarafından istila edememiştir. Bu da bu Sahabelerin yüzü suyu hürmetine olsa gerek.

MEVLANA HALİT DİYARBAKIR’DA

Tarihi vesikalara göre Mevlana Halit talebeleriyle birlikte Diyarbakır’a gelmiş daha yoldayken demiş ki “biz Hz.Süleyman camisinde namaz kılacağız” ancak oraya gelince camiye giriyor ama çıkıp dışarıda namaz kılıyor, talebeleri bunun hikmetini sorunca diyor ki “ben caminin altında sohbet halinde öyle sahabeler gördüm ki onlara sıkıntı vermekten haya ettim.

Yine 1970’li yıllarında Diyarbakır’a gelen Gavs Abdulhekim haretleri şehre girince ayakkabılarını çıkarıyor, bir az gezdikten sonra bir süre rabıta yapıp sonra diyor ki, “bu şehrin her tarafında sahabe, evliya yatıyor, aklı olan bu şehirde abdestsiz gezmez” diyor. Zaten Diyarbekir’in dört kapısında hamamlar varmış dışarıdan gelen biri önce hamama gider yıkanız abdestni alır öyle şehre girermiş.

SAHABELERİ, TABİİNLERİN MEZAR TAŞLARI DAHİ YOK EDİLDİ.

1926 yılında belediye başkanı Nazım Önen Diyarbakır’ın ilk valisi Sultan Sa’sa hazretlerinin kabrini başka tarafa taşımak istiyor, halk hayretler içinde toplanmış üzüntüyle bakınca, o arada makinenin tekerleğinden fırlayan bir taş kalabalığın içinde başkanın çocuğun gözüne çarpıp bir gözü kör oluyor.Bunu rahmetli Prof.Dr.Salahattin yazıcı oğlundan duymuştu.

Ayrıca eskiden dağkapıda Tahabe, tabiin, Etbai tabinin mezarı varmış, o mezarları yıkıyorlar, tepki toplamak için kitabe adı verilen mezar taşlarını bir kenara alıyorlar ve diyorlar ki “bunları müzeye alacağız” ama ne yazık ki o mezar taşlarını Yenişehir altyapı kanalizasyonunda kullanmışlardır. Yani o mezarlar ortadan kaldırılmasaydı şimdi şehrimizde içinde Sahabe ve Tabiinlerin, Evliyaların olduğu mübarek bir mezarlığımız olacaktı.

Kaya: Hz.Züküf ve Elyesa Peygaberler daha önce şu anda medfun olan yerlerinde yoklardı, gerçek makberleri nerdeymiş, acaba?

Yatkın: Bu peygamberler şu anda baraj ile kapatılmış Eğil’in doğusunda Dicle nehrinin kenarında bulunmaktaydılar.

Nebi Harun ki Hz.Süleyman’ın katibi olduğu ve daha sonra kendisine Nebilik geldiği söyleniyor daha önceden de oradaydı, bu iki peygamberin makberini de oraya taşıdılar, barajın altında kalmasın diye. Yani bin yıllar sonra yüce Allah(c.c) bize mir mucize göstermiş oldu o nakil heyeti aynı zamanda peygamberin cesedine dokundular.

Hz.Elyesa Arapşeyh civarında bulunan sinagogda kendisine vahiy gelmiştir. Bu bilgiler Diyarbakır salnamelerde de mevcuttur.

Ayrıca Hz.Ali’nin kardeşi İmam Ukeyl’ın kabri de Diyarbakır’dadır.

OSMANLI İLLERİNDE

Diyarbakır’ın Bilinmeyen Yönleri Gün Yüzüne Çıktı

Diyarbakır’ın Bilinmeyen Yönleri Gün Yüzüne Çıktı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık