Değerler...

  • Dolar 5.5981
  • Euro 6.4520
  • GR ALTIN 220.19
  • ÇEYREK 366.76

“Dünyanın Bin Bir Hali Var” Dedikleri Bu Olsa Gerek

Yanı başımızdaki Suriye’de olup bitenler başta Birleşmiş Miletler(BM)’in daha sonra da ben benim diyen devletlerin kusuru olmakla beraber baş sorumlusu da Beşar Esat yönetimidir kanaatimce.

“Dünyanın Bin Bir Hali Var” Dedikleri Bu Olsa Gerek
  • 01 Kasım 2017, Çarşamba 11:37

Eyüphan KAYA

Birleşmiş Miletler 173 ülke üyeliğiyle dünyanın en büyük örgütü ama dünyanın barış ve huzuruna katkısı olmuyor, savaşları ünleyemiyor, dünya barışını sağlayamıyor yaptıkları bir şey varsa kan davalarında hakem oluyor o kadar. Birileri demiyor ki arkadaş kan davaların olmaması için sen ne yapıyorsun?

Bir defa BM’nin en büyük handikabı “ilahi öğreti” dediğimiz vahyi tanımamasıdır. Eğer beşeri kanunlarla bu dünya idare edilseydi Peygamberlerin gelmesine gerek kalmazdı Peygamberler geldiğine göre bizim de onların bize bıraktığı değerlerden yararlanmamız lazımdır diye düşünüyorum.

Bu hafta sonu Antalya merkez ilçe Konyaaltı Porto Bello otelinde BYEGM ile SGDD işbirliği içinde 150 kişilik yerel basın mensuplarının katılımıyla iki günlük bir seminer gerçekleşti. Diyarbakır’dan da 11 katılımcı gitmiştik. Bir yandan yeni şeyler öğrendik, diğer yandan seminere rengimizi verdik.

Kabul edelim etmeyelim dünyada bazı sıkıntılar yaşanmakta olup hepimiz bu olup bitenlerden etkileniyoruz.

Ülkesini terk eden kimseler için hukuk nezdinde konumunu değerlendirme adına şu kavramlar kullanılıyor.

Mülteci, Sığınmacı, Göçmen, Ekonomik göçmen,  Düzensiz göçmen, Zorunlu göç, Varışta mülteci, Yerinde mülteci, Uluslar arası koruma, Şartlı mülteci, İkincil koruma, Geçici koruma gibi kavramlar yer değiştiren mağdurların konumu ifade etmek ve yasal konumunu anlamak için değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş kavramlardır.

Mülteci;1951 Cenevre sözleşmesine göre mülteci ırkı, dini, milliyet, Belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşüncesi nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen kişidir.

Sığınmacı;BMMYK sığınmacıyı başka bir ülkeye sığınma/iltica talebinde bulunan, kendisine uluslararası olarak koruma arayan fakat başvuru süreci hala sonuçlanmamış kişi olarak tanımlamaktadır.Eğer baş vuruları kabul edilirse mülteci durumuna geçer.

Göçmen;Kişinin hukuki statüsüne, gönüllü olarak göç ediyor olup olmamasına, göç etmesine yol açan etkenlere ve göç ettiği yerde ne kadar kalacağına bakılmaksızın ülkeler arası sınırları geçen veya geçmiş olan ya da aynı ülke sınırları içinde halihazırda ikamet ettiği yerden uzakta yaşayan kişidir.

Zorunlu göç;Doğal veya insanların eylemlerinden kaynaklı sebeplerle yaşamları, geçim olanakları tehlike altına giren insanların bulundukları yeri terk etmek zorunda kalmalarıdır ki bu kavram mülteci ve zorla yerinden edilen insanların hareketlerini de kapsar.

*Bizim ülkemizde 90 yıllardaki köy boşaltmaları ve hendek/barikat vakasında bilfiil bu sıkıntı yaşanmıştır.

Varışta mülteci: Yaygın çatışma ve şiddet olaylarından kaçan kimselerdir, bunların durumları değerlendirilmeden direk kabul edilirler, dolayısıyla yer değiştirdikleri anda mülteci konumundadırlar.

*Suriyeliler bu durumda ülkemize geçtiler.

Yerinde mülteci; Kişi kendi ülkesi dışındayken, bir rejim değişikliği veya gelişen koşullar nedeniyle kaldığı yerde mülteci konumuna düşen kimsedir.

Uluslararası koruma: Devletlerin kendi vatandaşlarını koruma yükümlülüğüne yerine getirmediği durumlarda, başka ülkelere sığınma talebinde bulunan insanların güvenliğe ulaşmaları, tehlikeli olan yerlere gönderilmemeleri ve temel insan haklarından yararlanabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu geçici bir koruma tarzıdır. Bu talepte bulunan kişi sınır dışı edilemez, ülkesine geri gönderilemez.

Yukarıda zikrettiğim kavramların sadece bazılarını tanımlamaya çalıştım yazı uzar diye.

2016 sonu itibariyle bu sıkıntıların dikkat çekici veriler;

*65.6 milyon kişi zorla yerinden edilmiş,

*Sadece 2016 yılında 10.3 milyon kişi yerinden olmuş, bu dakika başına 20 kişiye tekabul etmektedir.

*Yer değiştirmek durumunda olan insanları Q’i 18 yaş altı çocuklardır.

*Yeryüzünde 10 milyonu aşkın vatansız kimseler yaşamaktadır.

*Yer değiştiren kimselerin

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık