Değerler...

  • Dolar 6.2001
  • Euro 7.3197
  • GR ALTIN 240.73
  • ÇEYREK 398.00

‘Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır’

Yazarlarımızda Eyüphan Kaya, Yenişehir İlçe Müftüsü Şevket Dilmaç’la “Cuma Sohbeti” söyleşisi yaptı. Müftü Dilmaç, her insanın faydalanabileceği tarzda açıklamalarda bulundu.

‘Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır’
  • 10 Kasım 2017, Cuma 13:22

Röportaj: Eyüphan KAYA

Kaya: Muhterem hocam kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Dilmaç: Evvelen böyle bir hizmetten dolayı size teşekkür ederim, Ben Şevket Dilmaç Yenişehir ilçe müftüsüyüm 1970 Patnos doğumluyum 1992 yılında İmam-Hatip olarak göreve başladım Müezzinlik, Vaizlik, ilçe müftülüğü ve il müftü yardımcılığı görevlerinde bulundum elhemdulillah Van Başkale’de göreve başladım, Ağrı’da Trabzon’da İstanbul’da, Bitlis Ahlat’ta, Kars’ın Selim ilçesinde tekrar Patnos ve Ağrı’da çalıştım şu anda da Yenişehir ilçe müftüsü olarak görevimi ifa etmeye gayret ediyorum.

Kaya: Takva nedir? Anlayabileceğimiz dilde izah eder misiniz?

Dilmaç:Takva lugat olarak alamı bir şeyden sakınmak, korunmak demektir. İslami literatürde ise Allah sevgisini kaybetme endişesini taşımaktır.

Takva üç aşamalıdır; ilki Kelimeyi şahadet getirip iman etmektir, Hz.Peygamber amcası Ebu talibe diyor ki “amcacığım lailaheillellah deki ahret günü kurtuluşunuza delil olsun, sana şahitlik yapabileyim”. ikincisi Salih amel işlemek ve büyük küçük günahlardan sakınmaktır, özellikle küçük günahlarda ısrar etmemektir. Üçüncü derecesi ise Kalbi, gönlü Allah’ı anmak dışında her şeyden uzak tutmak, ilahi muhabbetle meşgul olmaktır, ne yapılırsa ne düşünülürse Allah rızasını amaç edinmektir. Ayrıca İnsanı da Allah yaratmış diye ona saygı göstermek, insana iyilik yapmaktır.

Takva öyle ulvi bir değerdir ki, hiç bir vasıftan dolayı kimse kimseden üstün değildir, ama takva açısından üstün olan Allah katında üstündür.

Kaya; Komşuluk hakkı konusunda neler anlatmak istersiniz?

Dilmaç: Komşularımız imtihan sebebimizdir. Allah Resulü buyurur ki;”Kişi nefsi, ailesi, malı ve komşusu ile imtihan halindedir.” İnsan sosyal bir varlık olup kendi başına yaşaması çok zordur. Dolayısıyla bir başkasıyla yaşamak durumundadır. Atalarımız “komşu komşunun külüne muhtaçtır” diyerek komşular arasındaki ilişkiyi özetlemiştir. İnsanlarla  bir arada yaşamak durumundasınız.

Komşumuzla selamlaşmak, sorusuna cevap vermek, borca ihtiyacı varsa katkıda bulunmak, hastalandığı zaman ziyaretin bulunmak, vefat ettiği zaman cenazesini sahiplenmek, ırzına, namusuna mukayyet olmak, muhafaza etmek, yani komşun senden emin olacak, evde olmadığı zaman da sen varsın diye gözü arkada kalmayacak. BU komşunun komşuya karşı sorumluluğudur.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor, “cebrailaleyhisselam komşuluk konusunda öyle telkinde bulundu ki, ben sandım ileride komşu komşuya varis olacak” 

Komşuluğun da üç mertebesi var,

Biri gayri müslüm komşu, diğeri komşu ve Müslüman, bir diğeri komşu, Müslüman ve akraba hepsinin üzerimizde hakları vardır.

Peygambere diyorlar ki gündüz saim gece kaim bir bayan var, ama dili bozuk komşuları ondan rahatsıdır, bunun durumu nedir? Peygamberimiz diyor ki “o cehennemliktir.”

Bir başka bayan için normal ibadetini yerine getiriyor ama tatlı dillidir, komşuları ondan memnudur, diyorlar Peygamberimiz “o cennetliktir” diyor.

Kaya; Anne-Babanın çocuklar üzerindeki hakkı ile çocukların valideyn üzerindeki hakkını anlatır mısınız?

Dilmaç: Malum varlık sebebimiz anne babamızdır, Allah ve Resulünden sonra anne babamıza itaat etmekle yükümlüyüz. Yüce Allah Anne babalarınızdan biri ya da iki sisin yanınızda yaşlanmış olsalar onlara “öf” bile demeyin, onlara karşı mütevazi davranın onlara güzel söz söyleyin, onlara şöyle dua edin “ya Rebbi küçüklüğümde onlar bana nasıl merhametle muamele ediyorlardı ise sen de onlara merhamet et” şeklinde dua edin.

Anne babamız imtihanımızdır, biz onlara nasıl davranırsak çocuklarımız da bize öyle davranacaklar.

Hz.İsa zamanında bir genç babasının saçında tutmuş onu yerde sürüklüyor, İsa aleyhisselam çocuğu uyarınca, sürüklenen baba diyor ki “sorun değil, beni sürüklesin beni şu kayaya kadar götürecek, çünkü ben de babama aynı muameleyi yapmıştım.

Tecrübe ile sabittir ki babasına sıkıntı veren çocukları tarafından aynı sıkıntıyı görür.

Anne babalarımız merhamete muhtaç kimselerdir, onlar takatten düşmüş, yorgun, yeterince dünyadan faydalanmama gibi sıkıntıları var, o psikoloji ile bize ters söz de edebilirler sabırlı olmamız lazım.

Esma adında bir bayan sahabe bir gün koşarak gelmiş “ya Resulüllah annem geldi ne yapayım?” Diyor.

Hz.Peygamber diyor ki “ona hizmet etmekte kusur etme, o senin annen mindere oturt, suyunu, ayranını ikram et” diyor.

Anne babanın günah içeren emirleri hariç talimatlarına uymak üzerimizde bir haktır.

Peygamberimiz bir gün minberde üç sefer “burnu sürtünsün” diyor o kimse ki anne babası ya da biri yanın yaşlandığı halde onlara hizmet edip cennete girmeyi hak etmemişse burnu sürtünsün diyor. Daha var mı ütesi.

Çocukların anne baba üzerindeki hakka gelince;

Hayırlı bir anne adayı ile evlenmek, peygamberimiz “hayırlı bir kimse ile evlenin çünkü çocuklar teyzelere dayılara çeker” buyuruyor.

Çocuğun annesi hamileyken temiz bir rızıkla beslemek,

Çocuk dünyaya gelince 7.gününde saçının ağırlığı kadar altın sadaka vermek,  sağ kulağında ezan, sol kulağında kamet getirmek ve hayırlı bir isimle isimlendirip, yüksek sesle ismini üç kere kulağında söylemek çocuğun hakkıdır.

Çocuğu helal rızıkla besleyeceksiniz, çocuğun yanında bağırıp çağıramazsınız, çocuk konuşmaya başladığı zaman Allah ismi celili, besmeleyi ona öğretmek lazım, bu da çocuğum valideyn üzerindeki haklar-        ındandır.

Çocuğu çağın şartlarına göre yetiştirmek, meslek sahibi etmek, temiz bir aileden evlendirmek çocukların hakları arasındadır.

Hz.Ömer zamanında biri “çocuğum bana sıkıntı veriyor, beni düğüyor” diye şikayet ediyor.

Halife çocuğunu çağıyor adın ne?

Çocuk: “adım kara böcek”,

-baban sana ne öğretti?

Çocuk:“kendimi tanıyalı hayvan güdüyor, sabah gidip akşam eve geliyorum bir şey öğrendiğim” yok.

Hz.Ömer babaya dönerek: “kusura bakmayın sizi sığır sanmış galiba, dua edin bir tarafınızı kırmamış.”

Artık buradan manidar bir ders çıkarmak lazımdır herhalde.

Biz çocuklarımıza karşı hakkımızı eda etmezsek onlarda hakkımızı vermez bunu böyle bilmek lazımdır diye düşünüyorum.

Kaya.Sıla-ı Rahim hakkında neler söylemek istersiniz?

Dilmaç: Sıla ulaşmak rahim de merhametten gelir. Akrabalar arasındaki ziyaretleşmeyi, hal hatır sormayı kesen cennetin kokusundan mahrum  kalır.

Peygamberimiz buyuruyor kişinin imtihanı nefsi, ehli ve komsuyladır. Namaz, oruç ve sadaka ile bu imtihanı kazanabilir.

Akraba ziyareti, onlara yardımcı olmak bir müslümanın vazifesidir. Hutbede Yüce Allah Muhakkak Allah adaleti, ihsanı ve akrabaya sadaka vermeyi emreder diye bizi uyarıyor.

Dolayısıyla akraba ziyaret insanın ömrünü uzatır, var olan yaşını dolu dolu sıkıntısız yaşar bir de cennete girmemize katkı verir.

Piyasada akrabanın aleyhine kullanılan ifadeler var bunlar cahiliyeden kalmadır, bu tür laflara itibar etmemek lazımdır. Yok efendim “Akraba akretir”, “kim gözünü çıkardı? Akrabam, onun için bu kadar derinden çıkarmış” bunlar dile gelecek ifadeler değildir, İslami değerlerle de uyuşmamaktadır.

Kaya: Fasık kimdir? İslam fasık kimseye nasıl bakıyor?

Dilmaç: Fasık açıktan günah işleyen kimsedir, günah işlemekten çekinmediği gibi günahlarıyla övünen kimsedir. Fasık kafir değil ama sıra dışı bir günahkardır.

Fasıklardan uzak durmak lazım, hayası eksik, yalan söyleyebilir. Yüce Allah “bir fasık size bir haber getirse hemen inanmayın araştırın” buyurmaktadır.

Kaya: Cuma gününün önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Dilmaç: Cuma günü günlerin en hayırlısıdır. Cuma günü yapılan sevaplar Allah katında kat kat fazlasıyla kabul edilir. Cuma namazı erkeklere fazdır ama kadınlar da Cuma namazına gidebilir.

Malum Cuma günü Cuma ezanından sonra alışverişte bulunmak, dünya işi ile meşgul olmak haramdır. Namaz kılındıktan sonra helalinden rızık aramak için dağılmak da Allah’ın emridir.

Cuma gününde duanın kabul edildiği bir saat vardır, ama saati belli değildir. Dolayısıyla tüm gün dua etmek  peygamberimize selat ve selam getirmekte fayda vardır.

Dua ibadetim özüdür. Çok dua etmek lazım. Cuma günü, ğusul abdesti almak, temiz giyinmek, güzel koku sürmek camiye erken gitmek sevaptır, hatta ne kadar erken gidilirse o kadar çok sevap kazanılır.dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık