Değerler...

  • Dolar 6.2198
  • Euro 7.3216
  • GR ALTIN 240.95
  • ÇEYREK 398.00

ANTALYA'DA "18 MART ÇANAKKALE SAVAŞI" PANELİ DÜZENLENDİ

Halil Oncu

ANTALYA'DA
  • 18 Mart 2017, Cumartesi 19:24
 "18 Mart Çanakkale Savaşı Paneli" ATSO Antalya Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilirken panel sonrası "Düşmanlıktan Kalıcı Dostluğa: Türk ve Anzak Asker Anlatılarından Kültürel Yansımalar Sergisi" de açıldı. YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği) , ATSO ( Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ) ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile ortak olarak düzenlenen Panel'de 18 Mart Çanakkale Savaşı Askeri Tarih Yazarı Bekir Bülend ÖZSOY tarafından anlatıldı. 


YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Semih Beken, Çanakkale Deniz Zaferinin önemine dikkat çekerek, "Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı ve rahmetle yâd ederken, yaşayan gazilerimize de minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün de bu güne özel bu programı düzenledik. Askeri Tarih Yazarı Bekir Bülend Özsoy ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğrt. Üyesi Yrd.Doç.Dr. Azer Banu Kemloğlu'na ve bizlere bu sergisinin burada gerçekleşmesinde her konuda destek olan ATSO Başkanım sayın Davut Çetin'e teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.


Esat Paşa ve Menter Paşa daha çok anılmalı!

Askeri Tarih Yazarı Bekir Bülend Özsoy, yaptığı konuşmasında bilgi ve belgelerle 18 Mart Çanakkale Deniz Zafer'inin ve Çanakkale Savaşlarının tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Özsoy, " Deniz zaferinin en önemli noktalarından birisi olan Mayınların döşenmesi teklifini götüren bir alman subaydı. Alman subayı Menter Başa ve o teklifi kabul eden ve yerine getiren Esat Paşa idi. Bu ikili 18 Mart tarihlerinde daha çok anılmalı" dedi.


Onları askerden öte insan olarak algıyabilme şansı buluyoruz!

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğrt. Üyesi Yrd.Doç.Dr. Azer Banu Kemaloğlu da yaptığı açıklamasında, "18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini kutlamak ve şehit ve gazilerimiz anmak için YÖRSİAD'ın davetlisi olarak buradayız. Sergimiz 21 posterden oluşuyor. Sergide on Türk ve on Anzak askerin hikâyesini anlatan sergi ayaklı poster formatında, savaş sırasında hissettikleri insani boyutunu bizlere anlatmaya çalışıyor. Yıllarca yaptığımız araştırmalar sonrasında edindiğimiz belge ve materyallerden onların savaş dışında insan olarak nasıl yaşadıklarını, ülkelerine ne izlenimler ile döndüklerini anlayabiliyoruz. Onları askerden öte insan olarak algıyabilme şansı buluyoruz"


Düşmanlıktan Kalıcı Dostluğa: Türk ve Anzak Asker Anlatılarından Kültürel Yansımalar sergisi açıldı!

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğrt. Üyesi Yrd.Doç.Dr. Azer Banu Kemaloğlu'nun  hazırladığı Düşmanlıktan Kalıcı Dostluğa: Türk ve Anzak Asker Anlatılarından Kültürel Yansımalar Sergisi de törenle açıldı. Sergi 23 Mart 2017 tarihine kadar, ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergi öncesi Çanakkale Savaşlşarında askerlere dağıtılan Buğday Çorbası, Kuru Üzüm Hoşafı ve ayran ve ekmek dağıtıldı.

TÜBİTAK desteği ile yürütülen ve 2015 yılında sona eren ''Düşmanlıktan Kalıcı Dostluğa: Türk ve Anzak Asker Günlüklerinden ve Anlatılarından Kültürel Yansımalar'' projesinin bulgularından oluşan sergi ATSO Başkanı Davut Çetin'in de katılımı ile ATSO Antalya Kültür Sanat Merkezinde açıldı. Çanakkale Cephesi'nde çarpışmış on Türk ve on Anzak askerin hikâyesini anlatan sergi ayaklı poster formatında, uluslararası izleyiciler de düşünülerek iki dilde hazırlanmış, 21 adet posterden oluşuyor. 2015 yılında sona eren TÜBİTAK projesinin bulgularına dayalı projede Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden 5 diğer üniversitelerden de 4 araştırmacı bulunuyor. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık