Değerler...

  • Dolar 6.2198
  • Euro 7.3216
  • GR ALTIN 240.95
  • ÇEYREK 398.00

Eğitmen Funda Durmaz: En büyük meselemiz biz olamamak

Kişisel ve Kurumsal Gelişim Eğitmeni ve Terapist Funda Durmaz, insanların öfkelerinin nelere sebep olduğunu, nasıl öfkelerini kontrol edebileceklerini ve dilinden hiç düşürmediği İslam ve vatan aşkı ile gazetemize konuk ettiğimiz Durmaz ile keyifli bir sohbet ettik.

Eğitmen Funda Durmaz: En büyük meselemiz biz olamamak
  • 14 Temmuz 2017, Cuma 15:29

Röportaj: Kübra Şafak
kubra.safak@tg.com.tr


Funda Durmaz nasıl biri?

Aslen Malatyalı, doğma büyüme Ankara' lı olan Funda Durmaz 1994 yılında satış alanında çalışarak başladığı iş hayatına, 14 yıl insan Kaynakları ve Personel özlük alanların da yöneticilik yaparak devam etti. Deneyimlerini, aldığı eğitimleri, gözlemlerini, bilgi ve tecrübelerini birleştirerek insanlığa katkı sağlamak üzere 2007 yılında başladığı Kişisel Gelişim alanında aldığı eğitimlerle Haziran 2015 itibari ile kendi markalaşma yolculuğuna adım attı. Bireysel ve Kurumsal danışmanlık, eğitimler ve bireysel seanslara, Yüzlerce seminer, dergi, radyo ve TV programlarına katılım ile hayatlarda değişim tasarımları ile katkı sağlamaya devam etmektedir.Funda Durmaz aslında bir vatan aşığı biri özünde. Çocukluğundan beri hayatında öğrendiği en önemli ilke vatan sevdası, ülkenin aşkı ve bayrağının aşkıdır. Vatan millet ezan ilkesi ile büyümüş güçlü bir karakterdir.

Bu karakter değişim tasarımcısı olmaya ne zaman karar verdi?

Ülkeme daha yararlı nasıl olabilirim ile yola çıkarak karar verdim.14 yıl personel özlük yöneticiliği yaptım. 20 yıllık bir çalışma sürecim var. 20 yıllık çalışma sürecime bütün gözlemlerimi öğrendiğim bütün deneyimleri tecrübelerimi okul hayatımı ve bununla beraber aldığım eğitimleri de katarak yeni bir hayata adım attım. Bu adım 3 yıl, 4 yıla yakın süren bir adım. Bu adımda kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri veriyorum. İnsanların daha kendilerini keşfetmeleri ve daha farkındalıklarını yükselterek hayata tutunmalarını daha başarılı olmalarını daha mutlu olmalarını sağlayacak etkenlerle çalışıyorum. Bununla beraber terapiler yapıyorum. Kozmik enerji terapistiyim. Bu alanda çalışmalarım var. Ailemin her zaman desteğini görüyorum. Her zaman yanımdalar.

Hangi bölümü okudunuz?

Açık öğretim işletme bölümünü okudum. Liseden sonra çalışmaya başladım. Hem okudum hem çalıştım. Aile yönetime katkıda bulundum.

Bu konudan hiç şikâyetçi değilim memnunum.Bu eğitimleri almadan önce öfkeli ve sinirli biri miydiniz?

Her insan gibi benimde yaşamış olduğum bir şeyler var tabi. Stresiniz öfkeniz tepkileriniz olabiliyor.Çok geniş anlamda bir şey yoktu. Hayatı anlam olarak mana olarak daha anlamlı yaşamak istedim.Ben bu dünyaya niye geldim ile başladı benim sürecim. Biraz misyon edinerek bu konuda. İnsanlara nasıl faydalı olmalıyım? İnsanlar en çok nelerde sıkıntı yaşıyorlar? Noktası ile buraya kadar geldim.

NEFESİN ÖNEMİNİ BİLE UNUTUYORUZ

Sizin vermiş olduğunuz eğitimler insanlara ne yönde etkiliyor ve kazandırıyor?

İnsanların kendilerini keşif etmelerini sağlıyor. İnsan aslında tepeden tırnağa kadar bir muhteşemlikle yaratılmıştır. İnsanlar yaşam alanlarındaki olan öğretilmiş çaresizlikler birçok alanda almış olduklarını unutuyorlar farkına bile varmayacak duruma geliyorlar. Nefes almanın önemini insanın kendini fark etmesini değerini bilmesini o değer noktasındaki muhteşemliği yeniden bulmasını yeniden sağlayarak zaten. Bir insan şükür noktasına geldiğinde birçok şeyi aşmış oluyor. Günde kaç kere nefes aldığınızı biliyor musunuz? Bilmediğiniz ama sürekli nefes alıp vererek yaşadığınız bir anda nefesi keşfetmeye başladığınızda bambaşka bir dünya açılıyor size. Mesala çok öfkelendiğiniz sinirlendiğiniz ya da bir şeye odaklanamadığınızda nefes tekniğini kullandığınızda sizin alanınızda bambaşka bir alan açılıyor.Bunu davranışa dönüştürmek. Öfkeli insanların tahammül noktalarındaki ince çizgilerdeki, çok daha mükemmele doğru gitmek isteyen ama kendi içlerinde sürekli kendilerini suçlayan sürekli kendileri ile ilgili kavgalara olan insanlardır öfkeli insanlar. Onlara baktığınızda merhamet yatar ama onu kapatan böyle tamamen kamufle eden bir öfke durumu vardır. Beyin nöronlarımız birçok olayı yönetebiliriz.Biz bunun farkında olmadığımız için onlar sanki nöronlar bizi yönetiyormuş gibi. Ben böyle bir şey yaşıyorum. Patlama oluyor bir sigorta atıyor darmadağın oluyorum diyor. Biz bunları yönetebiliyoruz.Nasıl bununla baş edebileceğimizi alt sebeplere indiğimizde daha doğrusuna ulaşabiliyoruz. Sizin iç makyajınızı yapmadan ruhunuzdaki güzelliği oluşturmadan dışarda istediğiniz bakımı yapın içerden yansıyan yine farklı olacaktır. Hepimiz birer enerjiyiz hepimiz birer titreşimiz vücudumuzun yüzde 75’i su ve suyun bir titreşimi var. Herkes bu yüzden birbirini etkiliyor.

Stresle baş etmek için neler yapmalıyız?

Birçok öneride bulunabiliriz. Fakat yüzeyi temizleyebilmek zor. Gerçekten tortuyu ortadan kaldırmamız gerekiyor bunun içinde kişinin oturup biraz kendini o haliyle gözlemlemesi gerekiyor.Ben öfkelendiğimde neler oluyor. Nefes tekniği çok önemlidir. Burun alınıp ağızdan verilen üçerli beşerli nefesler çok fazla değil çünkü oksijeni de fazlası ile aldığınızda baş dönmesi yapabilir. Bunlar uzmanlarla ve danışmanlarla yapılacak alanlardır. Doğru nefes teknikleri sadece psikolojiyi değil bedensel olarakta katkı sağlıyor.

En temelden çözmenin yolu nedir?

Annelerimiz çözebilir. Dünyaya gelen her bebek bir birey olma adaylığı ile başlıyor yani. 20 yıl sonra toplumu oluşturan bireyler olabiliyorlar. Biz nasıl bir toplum istiyorsak çocuklarımızı öyle yetiştiriyoruz. Benim çocuğum nasıl olmalı sevgi dolu mu olmalı? Vuran kıran biri mi olmalı? Aman hakkını savunsun diyerek bencil yapıda mı olsun.Türkiye’deki insanlarda gördüğünüz en önemli sorun nedir?Türkiye’nin en önemli sorunu bizlik duygumuzdan uzaklaşmamız. İslamiyet bize bizliği getirir.Benlikten sıyırır. Benlik egoyu, nefsi ve hırsı getirir. Daha çekirdeğe doğru götüren. Çekirdek ailelerin çekirdeğininde çekirdeğine götüren yapılar. Bizlik bilinci daha geniş daha zengin, güçlü ve birlikteliği olan. Bizlikle yetişmemiz gerekiyor. Paylaşmayı öğrenmeliyiz. Sevgiyi paylaşabilmemiz. İslam dini bir insanın yaşaması için gerekli bütün her şeyi sunan bir din. İslam dini ne yazık ki moderleşme adı altında değişime uğramış bu yüzdende şuan çok farklı bir şekilde algılanabiliyor. İslam dininde zorlama yok. İnanılmaz derecede anlayışlı hiçbir şekilde zorlama getirmeyen temeli tamamen sevgi.Dünya savaşlarında da hangi hedefi gösterirseniz gösterin din savaşlarına döner.

Öfkesini dışa vuramayanlarla ilgili bir çalışmanız var mı?

Hastalıklarımızın hepsi zihindedir. Zihin tarafından üretiriz. Organlara yayarız organlarda üstüne düşeni alır. Mesleki deformasyonları ile geri dönüş yapar. Kişi bedeninde utanmaya başladığında kilo almaya başlar. Bedeni ile yargılamalar varsa. Çok zayıfsın veya çok şişmansın gibi. Kendisini ifade edemeyen öfkesini ifade edemeyen öfkeyi dışa vurmak illa sert tepkiler göstermek değil. Öfke duyduğumuz şeyi söyleyebilmek. Ben bundan hoşlanmıyorum diyebilmek. Bunlar söyleyemediğimiz takdirde tiroitlerimiz çıkıyor. Onları çünkü boğazımızda besliyoruz. Ciddi hastalıklara doğru gidiyoruz. İnsanlarımız çok şükürsüz. Mesala nasılsın diye soruyorum eh işte diyorlar. Bana sorduklarında ben hep iyiyim diyorum. Başımıza kötü bir şey geldiğinde değil de en baştan şükür ederek başlamak gerek.Allah’ın isteyipte oldurmadığı bir şey yok.

Şirketler neden kurumsal danışmanlık hizmeti almalıdır?

Kurumsallık hayatımızda ötelediğimiz ancak olmazsa olmazlardan birisidir. Kurumsallığın birey üzerinde olması gerektiğini söylüyorum hep. Biz önce birey olarak kurumsallaşmalıyız. Toplum bilincinde sorumluluk almayı bilen, toplum ahlakı noktasında sorumluluk almayı bilen, bireysel olarak sorumluluklarının altında durabilen bunu karşılıklı insan modellerine dönüştüren insanlara bir takım şeyleri gerçekten yapma noktasında kendinide sorumlu hisseden bilinçli bir topluma bizlik duygusuna ulaşabiliyoruz. İnsanlara bir şey daha öğretildi. Anı yaşa. Anı yaşamak demek şuanda ben sizinle konuşurken burada beynimle bedenimle ruhumla oluyor olmam. O anda olduğum anlamına gelir.Sizinle konuşurken beynimin arkasındaki bir şeyi düşünüyorsam. Ben burada değilimdir. Anı yaşamayı şöyle bir duruma döktüler. Günü kurtar, anı yaşa. Gün kurtarılacak bir şey değildir. Zaten yaşanıyordur. Geçmişinizden ders alır geleceğimize ışık tutan şeylerle plan yaparız. O planlamaların sonuçları Allah’ın takdiri ile yaşar görürüz. Size biri bir kötülük yaptı ona teşekkür edebilir misiniz? Aslında teşekkür etmeliyiz çok büyük bir öğretisi var. Danışmanlıkta biz kişilere ne yapması gerektiğini söylemeyiz. Nasıl yaparlarsa kılavuzluk yaparız. Kişi yine kendi seçimlerini yapar.

Anlattıklarınızı kendi hayatınızda yüzde yüz uygulayabiliyor musunuz?

Yüzde yüz olmasa da çoğunlukla uyguluyorum. Mesala örneğini vereyim herhangi gibi bir toplum içinde iken bile en güzel lisanla dile getirerek farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Toplu taşımada beyefendi ayakta duruyor. Eşi oturuyor. Beyefendi parayı uzatmış. Birbirlerini görmedikleri için hanımefendide uzatmış. Ayakta olduğu için zorlanır tutunmakta diye verdim. Eşler tam gerilecekken.Birbirini düşünen eşler birbirini ne güzel destekler diyerek anında farkındalık bakış açıları değişmiş oldu.

Siz şuan hedeflediğiniz noktada mısınız başka hayallerinizde var mı?

Geldiğim noktayı da hedeflemiştim. Ama kitaplarımı çıkarmak istiyorum. Türkiye’de bu toplum bilincini oluşturabilecek yapıda yer almak istiyorum. Çünkü Türkiye bizim çocukken de böyle bir bakış açısına sahiptim. Nasıl faydalı olabilirim diye bakardım. İnsanlığa bırakacağınız miras en güzel şey insanlığa faydadır. Ev bıraksam ne olacak? Mezarınız bile maksimum dünyada 100 yıl kalabiliyor.Öldükten sonra bu yüzden ismim ve yaptıklarım kalsın istiyorum Türkiye

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık