Değerler...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

MMO Antalya: Mesleğin Kolunda Bileziğin!

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

MMO Antalya: Mesleğin Kolunda Bileziğin!
  • 15 Mart 2017, Çarşamba 15:35
 MMO Antalya Şubesi Kadın Komisyonu, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Mesleğin Kolunda Bileziğin Projesi Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdi.

 

Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü’nde gerçekleşen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayla Canbek Doğan ile Makine Mühendisi Solmaz Gülmez konuşmacı olarak katılırken, Makine Mühendisleri Odası’na kayıtlı kadın üyeler ile Antalya’nın kadın STK başkanları ve Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin kız öğrencileri katıldı.

 

KADINA ŞİDDETTE TABLO DEĞİŞMEDİ

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, açılış konuşmasında kadına yönelik şiddete dikkat çekerken 2016 yılında 328 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 400’e yakın çocuğun ise cinsel istismara maruz kaldığını aktardı. 2017 yılında da bu tablonun değişmediğini dile getiren Hamamcıoğlu “2017 yılının ilk iki ayında 67 kadın erkekler tarafından katledilirken, 33 kadın ve 48 çocuk cinsel istismara maruz kaldı” dedi.

 

‘KADINLAR KÖŞEYE ÇEKİLMEMELİ’

MMO Antalya Şubesi olarak yaptıkları çalışmalar ve kadınların meslek hayatındaki rolünün önemine vurgu yapan Hamamcıoğlu,  Türkiye’de kadınların mühendislik alanında çok sınırlı sayıda olduğunun altını çizdi. Kadın mühendislerin MMO içerisinde yüzde 10’luk bir payı olduğunu dile getiren Hamamcıoğlu, özellikle mühendis kadınların emekli olduktan sonra köşelerine çekilmemeleri gerektiğini belirtti ve MMO bünyelerinde oluşturulan komisyonlarda görev alarak kız öğrencilerin mühendislik bölümlerine yönlendirecek çalışmalara destek vermelerini istedi.

MMO Antalya Şubesi’nin Mesleğin Kolunda Bileziğin projesi kapsamında Milli Eğitim Müdürlükleri ile çalışma yaparak meslek tanıtımları yapacaklarını ifade eden Hamamcıoğlu, katılımcılara gerek sosyal medyada, gerekse de bu kapsamda yapılan çalışmalara katılmaları yönünde çağrıda bulundu. MMO Antalya Şubesi olarak diğer projeleri hakkında bilgi veren Başkan Hamamcıoğlu, hazırladıkları Mucit Fikirler Geleceğin Makineleri, Uygulamalı Eğitim Merkezi (UEM) ve Öğrenci Üyelere Yönelik Duayen Buluşmaları gibi projeler hakkında da notlar aktardı.

Hamamcıoğlu, “Mühendislik, matematik, fen ve teknoloji ile geleceğin mühendislerini yetiştiremezsek Sanayi 4.0’ı yakalamamız mümkün olmayacak. Bu çağda bilgi üretilmeli, bilgi ihraç edilmeli. Makinelerin birbiriyle haberleşeceği dünyada hala 3. Sanayi devrimini yakalamakta dahi zorlanırken biz kadın mühendislere önemli görevler düşüyor. Yazılım-kodlama ve makineler konusunu önemsemeliyiz” dedi.

 

KADIN MÜHENDİSLER ENDÜSTRİ 4.0’ I KONUŞTU

Hamamcıoğlu’nun ardından söz alan Doç. Dr. Ayla Canbek Doğan ise Endüstri 4.0 (Sanayinin Dijital Dönüşümü) ve nesnelerin interneti çağında kadının rolü hakkında bilgiler verdi. İnsansız robotlar ile akıllı fabrikaların gelecekte üretim yapacağını belirten Doğan, “Endüstri 4.0, otomasyon sistemlerini, veri alışverişlerini, üretim teknolojilerini ve sistemlerini kapsayan bütüncül bir terimdir. Amaç, üretim sistemini oluşturan tüm parçalar arasında bir haberleşme ağı yaratmak, esnek ve dinamik kendi kendini yönetebilen üretim sistemleri oluşturmak” dedi.

 

‘AYDINLIK GELECEK, KARANLIK FABRİKALARDA’

Sanayi 4.0 devriminde risk faktörüne de dikkat çeken Doğan, Siber saldırı uyarısında bulundu ve bu devrimi yapabilen ülkelerin çok iyi bir siber ağı olması gerektiğini ifade etti. Sanayi 4.0 devrimi ile iş gücünün azalacağını ve robotların üretimi devralmasıyla işsizliğin başlayacağını ifade eden Doğan, Endüstri 4.0’ın global dünyaya etkileri hakkında da bilgiler verdi ve şu ifadeleri kullandı: “Artık en çok üretime geçen firma değil, müşterinin isteğini en çok karşılayacak firmanın galip gelecek ve ülkeler arası rekabet artacak. Aydınlık gelecek karanlık fabrikalarda”

 

‘ASLA PES ETMEYİN’

Doğan’ın ardından söz alan Makine Mühendisi Solmaz Gülmez de meslekteki tecrübelerini ve başarı hikâyesini konuklarla paylaşırken, mühendislik mesleğinde kadınların iş bulma konusunda sorunlar yaşadığını ancak kız öğrencilerin asla pes etmemesi tavsiyesinde bulundu ve ‘Mesleğim bileziğim oldu’ dedi

 

Toplantının sonunda MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu tarafında Zeynep Balcı’ya En Yeni Kadın Mühendis plaketi, Zuhal Göksel’e Duayen Kadın Mühendis plaketi, konuşmacılar Ayla Doğan Canbek ve Solmaz Gülmez’e de teşekkür plaketi takdim edildi. Program toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık