Değerler...

  • Dolar 6.0838
  • Euro 7.0493
  • GR ALTIN 233.75
  • ÇEYREK 375.66

Yenilenebilir enerjide TurSEFF destekleri anlatıldı

Mehmet Savaş YAVUZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kurumsal İletişim

Yenilenebilir enerjide TurSEFF destekleri anlatıldı
  • 30 Mart 2017, Perşembe 18:05

Batı Akdeniz’in sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınması için çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), ilgili kurumlarla işbirliğinde yenilenebilir enerji yatırımlarına sağlanan finansman destekleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı Burdur’da yapıldı. BAKA, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) ile Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) işbirliğindeki toplantıda; KOBİ düzeyindeki endüstriyel firmalara ve ticari girişimcilere yönelik Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilip Avrupa Birliği ile Temiz Teknoloji Fonu tarafından finanse edilmekte olan TurSEFF projesi kapsamında sağlanan finansman kaynaklarından nasıl ve hangi koşularda yararlanılabileceği anlatıldı.

Burdur, Isparta ve Antalya’da yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmeyi hedefleyen yatırımlara finansal kaynak olabilecek bilgilendirme toplantısı düzenlendi. BAKA, BUTSO ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) işbirliğinde Burdur’da gerçekleştirilen toplantıya; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile özel sektör temsilcileri katıldı. TurSEFF’den Proje Müdür Yardımcısı Emre Oğuzöncül, Banka İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu, Enerji Mühendisi Ahmet Çelik ile Şef Mühendis Mesut Avcı katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda; Burdur ile bölgedeki işletmelerin yaralanabilecekleri enerji verimliliği veya yenilenebilir enerji projelerine yönelik finansman kaynaklarından daha fazla nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgiler verildi. Sektör yatırımcılarına yönelik teşvikler, destekler, hibeler, fonların ve mevzuatlar ile özel fonlar kapsamında TurSEFF tanıtımı yapılan toplantıda; KOBİ düzeyindeki endüstriyel firmalara ve ticari girişimcilere yönelik Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilip Avrupa Birliği ile Temiz Teknoloji Fonu tarafından finanse edilmekte olan 2010’da başlayan proje anlatıldı. TurSEFF’in destekleriyle enerji verimliliği, atıktan enerji, fotovoltaik güneş, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal gibi çok sayıda sürdürülebilir enerji yatırımlarına, işbirliği ortağı olan Türk bankaları ile verilen desteklerin neler olduğu konusunda bilgiler verildi. Burdur’da bugüne kadar başvuran 1’i hidroelektrik enerjisi 24’ü de güneş enerjisi projesinin programa başvurduğu, 3 projenin toplam 2,8 milyon Euro’luk finansman desteği aldığına dikkat çekildi.

TurSEFF’in, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın özel sektörde KOBİ ölçeğindeki şirketlere, uygun bulunan enerji verimliliği ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımlarının finanse edilebilmesi için katılımcı bankalar kanalıyla finansal kaynak oluşturduğu anlatılan toplantıda; yatırım projelerini yüzde 100’e kadar finanse edebilip 15 yıla varan vadelerle büyük avantajlar sağlandığı ifade edildi.

Toplantı, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla tamamlandı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)

İl Özel İdaresi Kompleksi Eğirdir Yolu/ISPARTA

Tel: 0 246 224 37 37 Faks: 0 246 224 39 49

Cep0 544 909 07 23

e-posta: savasyavuz@baka.org.tr

İleti Metni

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık