Değerler...

  • Dolar 5.6808
  • Euro 6.5261
  • GR ALTIN 223.12
  • ÇEYREK 365.31

“Halk artık güven ve istikrar istiyor”

Yazarımız Eyüphan Kaya'nın ÖZGÜR HABER'de yayınlanan röportajı aynen aşağıdaki gibidir.

“Halk artık güven ve istikrar istiyor”
  • 15 Nisan 2017, Cumartesi 13:35

Engin ÖZTÜRK (ÖZEL RÖPORTAJ)

 

DİYARBAKIR - Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Diyarbakır İl Temsilcisi Eyüphan Kaya, referanduma saatler kala liderleri ve özelliklerini tek tek değerlendirdi. “Sonuç “evet” çıkarsa ülkemizin adalet ve kalkınma hızı artacak, “hayır” çıkarsa da kimsenin bu ülkedeki gelişmeleri durdurma gibi bir imkanı olmayacak” diyerek referandumda ‘Evet’ veya ‘hayır’ çıkması durumunda Türkiye’yi nelerin beklediğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kaya, “Halk artık güven ve istikrar istiyor. Çünkü güven ve istikrar; eğitim, ekonomi, sanayi ve turizm için şarttır. Her şeyden önce yaşam için şarttır” dedi. 

 

“BİRİ TÜRK İSE DİĞERİ KÜRT OLACAK”

 

“Kürtler için evet çıkarsa ne olur?” sorusuna Kaya, “Rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki Başkan yardımcılarından biri Türk ise diğeri Kürt olacak, bir diğeri de bayan ben buna inanıyorum. Ülke sorunları da bir bir çözeceğine inananlardanım” diye konuştu.

 

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti(OGC) Diyarbakır İl Temsilcisi Eyüphan Kaya gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette; Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Engin Öztürk ile samimi bir ortamda sohbet eden Kaya, burada “Liderleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna liderleri ve özellikleriyle ilgili tek tek değerlendirmelerde bulundu.

 

LİDERLERİ DEĞERLENDİRDİ

 

İşte OGC Diyarbakır İl Temsilcisi Eyüphan Kaya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı Başbakan Binali Yıldırım, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP Lideri Devlet Bahçeli, HÜDA-PAR Zekeriya Yapıcıolğu, BBP Mustafa Destici ve SP Temel Karamollaoğlu ile ilgili değerlendirmeleri:

 

 

Özgür Haber: Liderleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset çizgisine baktığımız zaman her seçimde oy oranını artırmış ve daha başarılı sonuçlar elde etmiştir. Malum aldığı rekor oy oranı R ile cumhurbaşkanlığı oylarıdır.

 

Bence bu başarısını üç şeye borçludur,

*Sağlam bir inancı var,

*Ülke sorunlarını çözmeyi kendine dert etmiş,

*Önüne çıkan krizleri fırsata çevirebiliyor, çözüm için halka gitmekten çekinmiyor.

 

Hele şu referandum sürecine bakın sanırım Başbakan da dahil hiç kimse onun gibi anayasa paketinin 18 maddesini bir bir açıklamıyor. Çünkü biliyor ki Anadolu insanı paketin içeriğini ve ülkeye kazandırdıklarını bilse hayır demesi için bir neden yok.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Başbakan Binali Yıldırım: Gayretli ve fedakar bir memleket evladı, Türkiye’nin alt yapısını inşa etme adına yapılan bir çok büyük çalışmada onun imzası var. Yeni sistemde başbakanlık diye bir müessese kalmadığı halde yine “evet” lehine çalışıyor, pakete destek veriyor. Yani konumunu ülkenin ve milletin geleceğine bir anlamda feda ediyor. Sempatik, bir emek insanı dolu dolu bir şahsiyet. Bu süreçte Başbakanlık yapmak çok zor ama o bu zoru başardı ve daha iyisini yapmak için gayret ediyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu: Muhalefet tarzı çok sakat, yaptığı şey her seferinde bir bahaneyle iktidara saldırmak. Böyle muhalefet olur mu? Referandum sonrası bu partinin başında kalır mı kalmaz orasını bilemem, ama muhalefetin eksikliği hepimiz için bir sorundur. Bir iktidar düşünün ki muhalefeti yok, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek bir rakibi yok. Bu durum karşısında “muhalefetin yetersizliği ak parti iktidarının ömrünü uzatıyor” başlıklı bir yazı bile yazmak zorunda kaldım bir ara.

 

Muhalefet üretken olmalı, iktidarı zora sokacak politikalar üretmeli ki iktidar da kendini toparlasın değil mi? Şimdi şu referandum öncesinde öyle tuhaf tuhaf örneklerle anayasa paketini eleştiriyor ki insanın utanası geliyor. Hâlbuki şunu diyemez mi “sayın vatandaşlar şu şu maddeler gerçekten iyi ama şu şu maddeler de ülkenin geleceğini sıkıntıya düşürür” öyle bir muhalefet yapıyor ki söz ve davranışlarıyla AK Partinin ekmeğine yağ sürüyor. Mesela “yeni sistemde cumhurbaşkanı bir partiden, başbakan başka bir partiden olsa ne olacak memleketin hali” anlamında bir laf etti ki onun o konuşması üzerine evet oylarını Zrttığını bile iddia ediyorum.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Selahattin Demirtaş; Malumunuz cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında sempati topladı, ama sonrasında baskı altında olan bir lider görüntüsünü verdi. Eğer hür bir lider olsaydı 7 Haziran akşamı “kandile işaret ederek otur oturduğun yerde, önümüzde hangi sorun olursa olsun artık siyasetle çözülecek, halkımız 80 vekille bizi meclise gönderdi ki ülke sorunlarını çözebilelim.” Bunu yapma cesaretini göstermediği için çaptan düştü. Kanaatim o ki şu anda içeride olduğuna seviniyor, zihin okumuyorum ama yaptığım empati bana bu kanaati veriyor.

 

6-8 Ekim olayları onu tarihin sayfaları arasına gönderdi. Partisi hala PKK’den umut bekliyor, halbuki ülkenin barış ve huzurunun sağında solunda artık PKK yok, bunu dahi idrak edemediler. Yani anlayacağınız referandum siyasetinden kurtuldu, çükü dışarıda olsaydı yutkunarak konuşmak durumunda kalacaktı. Na(hayır) kampanyalarına bakıyorum, üzülmemek elde değil, hayır için ileri sürdükleri gerekçelerin hiç biri paketle alakası yok, yani tabanını aldatıyorlar.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli: Pakete verdiği destekten dolayı kendisini tebrik etmek lazım, baktı ki eski argümanlar üzerinde artık siyaset yapılmıyor, etnik köken üzerinde siyaset yapmanın modası geçti, sistem değişikliğine razı oldu. Ülkücü camia inşallah bu şekilde normalleşecek ve ileriye dönük artık Kürt Türk kavramı üzerinde siyaset yapmaktan kurtulacağız. Devlet adamlığı böyle bir şey galiba gerekise koltuğunu da feda etmesini bilmek lazım. Zaman zaman bize ters gelen ifade ve açıklamaları olsa da artık normal görelim, bir ömür bir ideolojiye vermişseniz arada bir duygularınızı frenleyemezsiniz galiba.

 

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Zekeriya Yapıcıoğlu; Hiç tereddüt etmeden partisinin yetkili organlarında 18 maddelik paketi hemen gündeme aldı, 18 maddenin 18’ini bir bir değerlendirdiler ciddi bir değerlendirme yaparak, gönül huzuru içinde “yetmez ama evet” kararını kamuoyuyla paylaştılar. Bundan dolayı kendisini ve yönetimini tebrik ediyorum.

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Mustafa Destici: Partinin yetkili organlarında anayasa paketini değerlendirerek “evet” lehine kararlarını kamuoyuyla paylaşmaları da takdire şayandır.

 

Saadet Partisi (SP) Temel Karamollaoğlu; Saadet Partisinin genel başkanlığına seçilince doğrusu Kamalak’tan kurtulduk diye sevinmiştim, ama ne yazık ki tavır ve tutumu beni hayal kırıklığına uğrattı, üstelik neyi nasıl eleştireceğini de bilmiyor. Tutturmuş “Erdoğan’dan sonra gelen liderler için endişe duyuyoruz” bir dedikleri bu galiba, ya niye halka güvenmiyorsunuz arkadaş, müsaade edin halk Cumhurbaşkanını seçsin nasıl olsa TBMM var Cumhurbaşkanı yanlış yapsa yüce divana da gönderir, gerekirse seçimleri yenileme kararı da verir değil mi?

 

Özgür Haber: Sonuç ‘evet’ veya ‘hayır’ çıkması durumunda neler olacak?

 

KAYA: Asılan bakarsanız gelişmiş dünyada hem iktidar hem muhalefet milletin müşterek menfaatine konsantre oldukları için bu tür değişiklileri birlikte yaparlar ve paket yüzde 80–90 ile kabul edilir, ama bizde muhalefet neye, kime hizmet ettiğine daha tam karar vermedi ki böyle bir birlikte gidilsin. Yani bizim solcularımız da dünyadaki solculara benzemiyorlar. Bizim solcularımızın İslami değerlerle sorunları var, bunu hala halk bilmiyor ama eğer bu paket kabul edilirse artık kim kimdir belli olacak ve halkın değerleriyle barışık olmayan bir kimse artık iktidarın yüzünü göremeyecektir.

 

SONUÇ “EVET” ÇIKARSA

 

Sonuç “evet” çıkarsa ülkemizin adalet ve kalkınma hızı artacak, “hayır” çıkarsa da kimsenin bu ülkedeki gelişmeleri durdurma gibi bir imkanı olmayacak, halk artık güven ve istikrar istiyor. Çünkü güven ve istikrar; eğitim, ekonomi, sanayi ve turizm için şarttır. Her şeyden önce yaşam için şarttır.

 

BAŞKAN YARDIMCILARINDAN BİRİ TÜRK İSE DİĞERİ KÜRT OLACAK

 

Özgür Haber: Kürtler için evet çıkarsa ne olur?

 

KAYA: Rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki Başkan yardımcılarından biri Türk ise diğeri Kürt olacak, bir diğeri de Bayan ben buna inanıyorum. Ülke sorunları da bir bir çözeceğine inananlardanım. Ezcümle sonuç ne olursa olsun vatandaşlarımızın selam ve duayı aralarında kesmemesi lazımdır diye düşünüyorum. Keşke daha kapsamlı bir paket karşımıza çıksaydı ama bu kadar oldu, ne yazık ki bazıları bazı sorunların çözülmesini de istemiyor galiba ne dersiniz?” ÖZGÜR HABER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık