Değerler...

  • Dolar 6.2938
  • Euro 7.3957
  • GR ALTIN 242.85
  • ÇEYREK 395.97

'İletişim ve Medya dersi zorunlu olsun'

TBMM Dilekçe Komisyonuna yapılan başvurularda, "İletişim ve Medya" dersinin ortaokullarda zorunlu olması, iletişim fakültesi mezunlarının da bu derse öğretmen atanması istendi.

'İletişim ve Medya dersi zorunlu olsun'
  • 12 Haziran 2016, Pazar 20:30
 TBMM - ALP ÖZDEN

TBMM Dilekçe Komisyonuna yapılan başvurularda, "İletişim ve Medya"dersinin ortaokullarda zorunlu hale getirilmesi, iletişim fakültesi mezunlarının da bu derse öğretmen atanması talep edildi.

Komisyona gönderilen ve çok sayıda kişinin imzaladığı dilekçelerde, medyanın doğru okunmasının, toplumun ilerlemesini ve gelişimini sağlayacak unsurların belki de en önemlisi olduğu vurgulandı.

Medya okuryazarlığının, bireyin bu yönde gelişimi üzerinde önemli rol oynayan bir kavram olduğu belirtilen dilekçelerde, şu ifadelere yer verildi:

"Fakülte sayısı seksenleri bulan, eğitim formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarının da hakkettiği değeri bulması bakımından, 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılından itibaren 6, 7 ve 8. sınıflarda haftada bir saat ve seçmeli ders olarak okutulan 'Medya Okuryazarlığı' dersinin, 'İletişim ve Medya' dersi adı altında ortaokullarda zorunlu ders haline getirilmesi uygun olacaktır."

Eğitim formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarının öğretmen atanması ve yurdun dört bir yanında "medya rehberi" olarak öğrencilerle sınıflara girmesinin yararlarına değinilen dilekçelerde, şunlar belirtildi:

"Hiç olmadı, her ilçeye bir 'medya rehberi' atanırsa çok faydalı olacaktır. "İletişim ve Medya" dersi sayesinde öğrenci özel yaşamın mahremiyetine saygıyı, estetik duyarlılığı, dürüstlüğü, sorumluluğu, etik kurallara bağlılığı, farklılıklara saygı duymayı, kültürel mirası yaşatmayı, bireyler arası iletişimi, aile içi iletişime önem vermeyi, bilinçli tüketimi, toplumsal hayata aktif katılımı, bilimselliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı öğrenecektir. Dersin acilen zorunlu ders kapsamına alınması ve İletişim ve Sunum Becerileri derslerinin iletişim fakültelerinden mezun olan ve tezsiz yüksek lisans yaparak eğitim formasyonunu tamamlayan öğretmenler tarafından okutulması daha isabetli olacaktır."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık