Değerler...

  • Dolar 6.1801
  • Euro 7.2766
  • GR ALTIN 238.84
  • ÇEYREK 391.93

TRT'de İlay-ı Kelimetullah Dizisi

Akfikir Yazarı Efe Büyük TRT'nin yeni dizisi Kızıl Elma'yı Yazdı.

TRT'de İlay-ı Kelimetullah Dizisi
  • 05 Ocak 2014, Pazar 22:46
 Kızılelma: Süleyman ve Osman

Süleyman Çobanoğlu dikkat edilmesi gereken bir isim. Yaşayan en güçlü birkaç şairimizden biri, çok iyi bir yazar ve medyadaki pespayeliklere metelik vermeyen delikanlı bir adam.

İsmet Özel’e kendisi  hakkında ‘benden sonra bir şair geldi, o da Süleyman Çobanoğlu’dur.’ sözünü sarfettirmiştir.

Poetikasını ilan etmemiş olsa da şiir ve türk şiiri üzerine sağlam görüşlere sahip bir şairdir Çobanoğlu. ’Türk milletine karşı mesuliyet hissetmeyen hiç kimse Türkçe şiir yazamaz, bunun istisnası yoktur ‘ gibi büyük cümleler de anlayışının dışa vurumu olarak, ilginçtir üzerinde sakil durmaz.

Süleyman Çobanoğlu bir süredir şairliğinin yanında çok sağlam senaryolar çıkarıyor. Osman Sınav da bu senaryoları dizi yapıyor. Sağlam ve verimli bir ikili oldukları yaptıklarından belli zaten.

TRT’de yayınlanan Sakarya Fırat sevilerek uzu süre izlenmiş ve konjönktürün eseri olarak, yürümekte olan çözüm süreci başlatıldığında yayını sonlandırılmıştı.

ATV’ de yayınlamaya başladıkları Kılıçgünü isimli eserlerinde ise tarihi ve affedilmez bir hata yapmıştı bu ikili. Türk televizyonlarında ilk defa iki erkeği aynı yatağa sokarak sevenlerini mahcup etmişlerdi. Kendileri de muhtemelen isimlerinden utanmışlardır.Bedelini de çok çabuk ödediler, büyük umut besledikleri dizi birkaç bölüm sonra yayından kaldırıldı. Bu hata onları takip edecek şüphesiz.

Şimdi, bir kez daha yeni bir dizi ile izleyicinin karşısına çıkıyorlar. Trt’ de 15 Ocak’ta KIZILELMA ile buluşturulacaklar televizyon izleyicisini. Daha tanıtımları yapılan dizi, şimdiden olumlu ve olumsuz eleştirilerin hedefi oldu. Bu tartışmalara verecekleri cevap kendilerine ait tabii ki.

Biz ise birkaç cümle ile dizi hakkındaki fikirlerimizi paylaşalım. Konuya şövenist bir yaklaşımla bakmadıklarından emin olduğumuz Süleyman Çobanoğlu ve Osman Sınav, başımızı kaldırıp sıkışıp kaldığımız Anadolu’dan dünyaya bakış atmamızı sağlayabilirler. Dizi bağımlısı olmuş ve ne yazık ki kitaplarla başı hoş olmayan milletimizin madem ki zamanının önemli bir kısmı televizyon başında geçiyor hiç değilse beklenildiği kadar iyi iş olarak sürdürülürse Kızılelma dizisi heyecan uyandırması gereken bir dizi Kızılelma.

Dizinin kendi piyasası içerisinde bir rekabete maruz kalacağı gerçeği içimizi acıtsa da güzel ikilinin yeniden affedilmez bir hata yapmadan bu işi sürdürmelerini temenni ediyoruz. Süleyman Çobanoğlu’nun  şiirlerinden ortaya çıkan genç ve büyük ruhun, Osman Sınav’ın sinema donanımı ile birleşip yeniden bir efsane dizi meydana getireceğini umuyoruz.

İngiltere’ nin savunma sanayiinden sonra en büyük yatırımı sinema sektörüne yaptığını biliriz. Amerika ise sinemaları üzerinden bir imparatorluk kurmuş baş belası bir devlettir. Meşhur Amerikan rüyasından korunabilmiş bir vatandaşımız hatta bir dünyalı varsa onda umut vardır, yeni bir dünyanın inşaasına dair; bulursanız öpüp başınıza koymayı ihmal etmeyiniz.

Kızılelma...üzerinden lüzumsuz övünç ve kıskançlık üretilmediği taktirde ve tabi ki, ailece izlenebileceğini varsayarak çığır açacak bir eser olabileceğini düşünüyorum. İlay-ı kelimetullah peşinde varoluşunu hakikate ulaştırmış milletimizin, en azından bir dizi ile bize ve tarihimize özgü yeni ve çağdaş bir Kızılelma mefhumu üretebilmelerini diliyoruz.Bahtı açık olsun.

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık