Değerler...

  • Dolar 6.0582
  • Euro 6.9965
  • GR ALTIN 231.57
  • ÇEYREK 375.66

  • 30 Ekim 2017, Pazartesi 13:48
EyüphanKAYA

Eyüphan KAYA

Cumhuriyetimizi eleştirelim, olgunlaştıralım


Malum Büyük Millet Meclisi(BMM) hilafeti şahsı manevisine almıştı. Buna rıza göstermeyen birileri o meclisi feshetti ve kurulan meclisle cumhuriyeti ilan etti. Buna Bediüzzaman gibi kimi aydın ilim erbabı da meşrutiyeti meşrua adıyla iyi niyetle destek verdiler.
Ne ilginçtir ki,
Kılık kıyafet devrimi,
Harf devrimi,
İslam dini üzerindeki baskı o günden başladı.
Birileri demedi ki “yahu bu öz değerlerimize neden dokunuyorsunuz?” Şeyh Sait ve arkadaşları buna karşı kıyam gösterdiler, kıyamı isyan olarak anlattılar, yetmedi Şeyh Said’i Kürtçü yaptılar, İngilizlerle işbirlikçi yaptılar, vatan haini yaptılar ve 46 arkadaşlarıyla birlikte idam ettiler.
Kılık kıyafet devrimi getirdiler her gelen yeni nesil özellikle genç kızlarımız orasını burasını göstermeyi çağdaşlık bildi, örtünmek bir kusurmuş gibi bir algı oluşturuldu.
Kimse “neden bayanlar özellikle bu kadar çıplaklıkta yarışıyor?” sorusunu sormadı, aslında mümine bir kadın açık saçık dolaştığında her anda günah kazanıyor, ondan dolayı o kadar cazibesi oluyor, üstelik batı dünyası kadına bir meta gözüyle bakıyor, cahiliye döneminde olduğu gibi çok eşliliği kadınlarda uygun görmez ama serbest yaşamla ona zulüm ediyor. Yani kadının gençliğinden birçok kimse istifade etmek istiyor orta yaştan sonra da kadın ötelenmiş oluyor.
Harf devrimine gelince bir gece oyunuyla insanlarınızı okur yazar olmaktan dahi mahrum etmek ne kadar vicdanidir herkes kendine sorsun bence. Tarihimizle bağımızı kopardılar. Atalarımızın yaşam tarzı örf adet ve ananelerimizden bizi yabancılaştırdılar.
Din denilince sakın Yahudilik ve Hırıstiyanlık size din gibi gelmesin, İslam’ın geldiği günlerde belki ellerinde bir Zebur/ İncil vardı Tek Allah inancı hakimdi, Yahudilere ve Hıristiyanlara ehl-ı kitap diye bir vasıf verilmişti, ama bu gün bu iki dinin özünden bu dinin mensuplarına bir şey kalmamış, bir din düşünün ki hayatınıza dokunmuyor, böyle ilahi din olur mu?
Asıl din İslam’dır, birileri ben tüm dinlere eşit mesafedeyim diyorsa bilmekte fayda var ki “ben İslam’ı din kabul etmiyorum” demektedir. Çünkü Kur’anı hiç olmuş dinlerin seviyesine indiriyor, al sana bir felaket.
Peki ne yaptılar milleti oyuna getirme adına ulusalcılık dediler, laiklik dediler ve bu topluma her türlü eza cefayı çektirdiler.
Maalesef Anadolu insanının bir derce mayasını da bozmuş oldular. Öyle ki aldığım duyumlara göre Papa bir sohbetinde demiş ki Hiristiyan kızları haç taksınlar çünkü Müslümanların kızları o kadar onlara benzedi ki hangisi Hiristiyan hangisi Müslüman şaşırdık kaldık.
Ben meslek hayatımda gayretli bir Kimya öğretmeniydim. Aynı zamanda mütedeyyin bir Müslümandım. Ama bu vasfımdan dolayı devletin ileriki kademelerinde çalışma fırsatım olmadı. Bu gün emekli bir vatandaş olarak hür ve özgür olarak yazıyorum, keşke yarım asırdan beri bunlar dile gelseydi de ben daha faydalı şeyler yazabilseydim.
Cumhuriyetiyle iftihar edenlere söylüyorum, nüfus oranına göre bilin adamlarının bilim dünyasına verdiği makale sayısı olarak o beğenmediğiniz İran bizim üç katımız kadar bilim üretiyor anlatabildim mi acaba?
Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetme tarzı ise halkın değerleriyle uğraşmadan mutlu ve huzurlu bir yaşam için halka katkı vereceksiniz, haklı sınıflandırmayacaksınız? İfade özgürlüklerine gem vurmayacaksınız? Muhalif sesleri sistemin içine alıp birlikte büyüyeceksiniz?
Biz de böyle mi oldu? Sistemin iki can simidi gibi Müslüman talepte bulundu “Mürteci” dediler, Kürt bir talepte bulundu “Bölücü” dediler.
Derken bu dünya cenneti Anadolu’da kendi kendimizi idare etmeyi beceremedik.
Evet, cumhuriyet dikta rejiminden daha iyidir ama halkın değerleri ve taleplerine kulak tıkamayan bir cumhuriyet tabi.
Üstelik bu cumhuriyetin gelişinden kimseye minnettar falan da değiliz hele ki Kürtler hiç minnettar değil, üstelik bir çok devlet adamlarından şikayetçidirler.
AK Parti cumhuriyete bir derce adalet rengini vermeseydi kim bilir halimiz ne olacaktı.
Benim kanaatim budur.
Cumhuriyetimizi eleştirelim, olgunlaştıralım.

 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık