Değerler...

  • Dolar 6.2938
  • Euro 7.3957
  • GR ALTIN 242.85
  • ÇEYREK 395.97

  • 08 Nisan 2017, Cumartesi 9:30
MehtapGözükan

Mehtap Gözükan

Peygamberimizin, Zeyd’in Eşi İle Evliliği
 Ateist arkadaşların en çok takıldığı ayetlerden biri, Peygamberimizin, evlatlığı olan Zeyd’in eşi ile evlenmesi konusu. Bu ayete bakarak Kuran’ın, Muhammed peygamberin şahsi menfaatleri doğrultusunda yazdığı bir Kitap olduğunu söylerler. (Haşa)

Zeyd’in, eşinden ayrıldıktan sonra peygamberin eski eşle evlenmesinde bir yanlışlık yoktur. Sonuçta Nisa Suresi 23. ayetteki sınırlara aykırı olmadıkça, bir yakınınızın eski eşi ile evlenmeniz sorun teşkil etmez.. İtiraf etmese de bir çok kişi, arkadaşının vs.. eşini beğeniyor da olabilir. Bu anormal değil, ahlaksızlık da değil. Ahlaksızlık, o bayan evli iken onunla ilişki yaşamanızdır. Zira ateist birinin karşı cins ile ilişkiye girmesi için o kişi ile evlenmeye gereksinimi de yoktur. Hatta birden çok kişi ile beraber olmasında da bir sakınca olmaz. Kendi özgür sistemlerinde bunlara mani bir durum yoktur.

Yakın zamana kadar eşcinsel dediğinizde insanlar lakaplar takardı. Ama şimdi, yoğun telkinle  normalleşti toplumda bu durum. Bu tür ilişkileri normal görüp ”bu onların seçimi ve özgürlüğü”  diyerek savunanların, peygamberin evlatlığının eşi ile evlenmesine bu kadar takılıyor olması enteresan bir durum. Ki Zeyd, peygamberimizin öz evladı da değil. İslam’ı seçen, azad edilmiş bir köle. Hiç bir kan bağı yok.

Asıl konuya gelecek olursak; İlgili ayet, olay olup bittikten sonrasını anlatıyor. Yani ayet geliyor da, bundan sonra Zeyd eşinden boşanıyor gibi bir durum yok. Ayetin ilk bölümüne bakalım; ”Hani sen, Allah’ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: “Eşini yanında tut ve Allah’tan sakın” diyordun; insanlardan çekinerek Allah’ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. ” (Ahzab Suresi 37) Peygamber Zeyd’e öğüt veriyor. ”Eşini yanında tut ve Allah’tan sakın”. Eşini yanında tutması için öğüt verdiğine göre aralarında anlaşmazlık olması muhtemel. Ama aynı zamanda Peygamberin, Zeyd’in eşini beğendiği de ayetten anlaşılıyor.

İlgili ayetin ikinci kısmına bakalım; ”Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, biz onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda mü’minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah’ın emri yerine getirilmiştir.”  (Ahzâb Suresi 37)İlk bölümde Peygamber, Zeyd’e eşini yanında tutması için öğüt vermişti. Ama bu gerçekleşmemiş ve Zeyd, eşinden ayrılmış. Ayrıldıktan sonra Peygamberle evlilik gerçekleşmiş. Ve evlilik gerçekleştikten sonra ayet gelmiş. Çünkü ayet, olmuş ve bitmiş bir olayı anlatıyor. Olacak bir durumu değil. O zaman ateistlerin savunduğu gibi, Peygamberin kendi nefsi için böyle bir ayet uydurması söz konusu olmuyor (haşa).

Zaten peygamber böyle bir niyet içinde olsa ve Kuran’ı kendi yazsa (haşa), ”Bundan sonra (başka) kadınlar ve bunları başka eşlerle değiştirmek -güzellikleri senin hoşuna gitse bile- sana helal olmaz; ”(Ahzab Suresi, 52) ayeti ile evliliklerine sınır getirmezdi. (En doğrusunu Allah bilir)

Mehtap Gözükan

https://www.facebook.com/MehtapGozukan

https://twitter.com/MehtapGozukan


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık